Najem lokalu mieszkalnego może być dla przedsiębiorcy kosztem podatkowym

14:45, 06.11.2020 Natalia Ołówko

W niedawnej interpretacji indywidualnej Dyrektor KIS uznał, że przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki z tytułu najmu mieszkania.

W przedmiotowej interpretacji Wnioskodawczyni wskazała, że ze względu na specyfikę prowadzonej działalności była zmuszona poszukać potencjalnych klientów poza stałym miejscem zamieszkania. Obecnie obsługa jej głównych klientów (tj. m.in. liczne spotkania oraz wizyty w organach ścigania, które w okresie pandemii pracują dwuzmianowo), zmusza ją do częstych dojazdów do miejscowości oddalonej o około 20 km od miejsca zamieszkania – bywa, że czas na dojazd musi poświęcać kilka razy w ciągu jednego dnia. W związku z powyższym podatniczka  postanowiła wynająć mieszkanie, w którym zamierza przebywać w czasie swojej wzmożonej aktywności zawodowej na rzecz klientów poza miejscem stałego zamieszkania. Ma jej to pozwolić na szybsze przemieszczanie się w celu odbycia niezbędnych spotkań oraz zwiększyć dyspozycyjność, np. w przypadku pilnych zleceń.

Wnioskodawczyni argumentowała, iż najem przedmiotowego mieszkania jest niezbędny w celu umożliwienia uzyskiwania przychodu z działalności gospodarczej oraz świadczenia usług odpowiadających oczekiwaniom klientów. Najem ma pozwolić także zaoszczędzić czas oraz pieniądze potrzebne na podróże służbowe, a ponadto wpłynąć na zdobycie nowych klientów.

Dyrektor KIS przychylił się do argumentacji Wnioskodawczyni i stwierdził, że do wydatków na najem mieszkania na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej znajdują zastosowanie regulacje określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof).

Zgodnie z tym przepisem kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:
- pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
- nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
-być właściwie udokumentowany.

Organ podatkowy zaznaczył jednocześnie, że w przypadku pozarolniczej działalności gospodarczej  kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. W związku z tym podatnik ma możliwość odliczania wszelkich kosztów, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, bądź zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodu.

W analizowanej sytuacji Dyrektor KIS stwierdził, że zgodnie z treścią wniosku, wydatki z tytułu najmu mieszkania spełniają kryterium celowości, o którym mowa we wspomnianym art. 22 ust. 1 updof. Jednakże zwrócił uwagę na konieczność posiadania dowodów, świadczących o wykonanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługach wymagających pobytu w miejscowości, w której Wnioskodawczyni najmie mieszkanie, umożliwiających w sposób bezsporny ustalenie związku przyczynowo-skutkowego poniesionych wydatków z uzyskanymi przychodami, a ponadto potwierdzających racjonalność poniesionych wydatków. Obowiązek wykazania związku ponoszonych kosztów najmu z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz okoliczności, że ich poniesienie będzie mieć wpływ na wysokość osiąganych przychodów (lub na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów) obciąża bowiem Wnioskodawczynię.

Powyższe stanowisko Dyrektora KIS jest niewątpliwie korzystne dla Wnioskodawczyni. Należy jednak podkreślić, że wydana interpretacja jest wiążąca wyłącznie w odniesieniu do stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. W związku z powyższym w przypadku stwierdzenia, że wbrew opisowi przedstawionemu we wniosku o wydanie interpretacji przedmiotowe mieszkanie wykorzystywane jest do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą, zaliczenie wydatków związanych z najmem mieszkania do kosztów uzyskania przychodów może zostać zakwestionowane.

interpretacja indywidualna z dnia 7 października 2020 r. (0113-KDIPT2-1.4011.697.2020.1.AP)

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl