Nawet 53 tys. zł będzie można odliczyć od dochodu w ramach nowej ulgi termomodernizacyjnej

09:46, 12.12.2018 Ewelina Nawrocka

W rozliczeniu w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2019 będzie możliwość skorzystania z tzw. "ulgi na termomodernizację".

29 listopada 2018 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Przedmiotowa ustawa od 1 stycznia 2019 roku wprowadza nową ulgę termomodernizacyjną.

Wprowadzenie ulgi termomodernizacyjnej jest jednym z szeregu działań Rządu mających zachęcić osoby fizyczne do przeprowadzenia termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych w celu przyspieszenia procesu poprawy jakości powietrza.

Przedmiotowa ulga polegać będzie na odliczeniu od dochodu (przychodu) wydatków poniesionych w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku jednorodzinnym (m.in. na wymianę kotła, docieplenie budynku czy wymianę okien), przy czym łączna kwota odliczeń nie będzie mogła przekroczyć 53 tys. zł, bez względu na liczbę realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych latach. Odliczyć można kwotę brutto wydatków, o ile podatnik nie korzystał z prawa do odliczenia VAT.

Z ulgi termomodernizacyjnej będą mogli skorzystać podatnicy podatku PIT opłacający podatek według skali podatkowej, 19% stawki podatku liniowego oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, będący właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Podatnicy korzystający z ulgi mają prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki poniesione w roku podatkowym związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Wykaz rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych możliwych do odliczenia w ramach ulgi zostanie zawarty w rozporządzeniu wydanym na podstawie przepisów ustawy.

Kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Wydatki poniesione przez podatnika w związku z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego będą musiały być udokumentowane fakturami, wystawionymi wyłącznie przez podatników VAT niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku.

Odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały:
1)  sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie;
2)  zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej.

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki.

Co ważne, przepisy przedmiotowej ustawy przewidują też zwolnienie podatkowe od dotacji otrzymanych na termomodernizację budynków.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Będą miały zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od tego dnia.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl