Nawet od nieukończonego budynku gmina może żądać podatku od nieruchomości

09:01, 13.06.2017 Piotr Adamczyk

Rozpoczęcie użytkowania budynku, nawet jeszcze niewykończonego, powoduje konieczność zapłacenia podatku ustalanego od całego budynku.

Tak wynika z najnowszego wyroku NSA z 5 maja 2017 r. (sygn. akt II FSK 1038-41/15), oddalającego skargę kasacyjną spółki na niekorzystne dla niej rozstrzygnięcie nakazujące zapłatę podatku od nieruchomości od jeszcze nieukończonej powierzchni budynku.

Sprawa dotyczyła spółki, która uzyskała pozwolenie na częściowe użytkowanie budynku biurowego od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dalsze prace obejmujące pozostałe kondygnacje prowadzone były etapowo i polegały na montażu instalacji elektrycznej, sufitów i posadzek. Spółka dla potrzeb obliczenia podatku od nieruchomości, w odniesieniu do tego budynku, przyjęła wyłącznie powierzchnię oddaną do użytkowania.

Z stanowiskiem tym nie zgodziła się jednak Gmina. W jej ocenie obowiązek podatkowy z tytułu podatku od nieruchomości powstał w odniesieniu do całej powierzchni budynku. W uzasadnieniu odwołania od powyższej decyzji, Spółka argumentowała natomiast, iż jej zdaniem obowiązek podatkowy powstawał sukcesywnie wraz z oddaniem do użytkowania kolejnych części budynku.

Sprawa ostatecznie trafiła do WSA w Gliwicach, a następnie do NSA. Obydwa sądy przyjęły stanowisko Gminy, w konsekwencji potwierdzając, że rozpoczęcie użytkowania części budynku powoduje powstanie obowiązku podatkowego w stosunku do całego budynku. Zdaniem NSA wynika to wprost z art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, stanowiącego, że jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem. Czynnikiem decydującym w przedmiotowej sprawie miał być fakt przyjęcia do użytkowania części kondygnacji przez spółkę, co potwierdziło ostatecznie, że cały budynek istniał i od całej jego powierzchni należy zapłacić podatek od początku kolejnego roku. NSA w uzasadnieniu podkreślił również, iż podatek od nieruchomości jest podatkiem majątkowym. Podatek ten uzależniony jest od wartości majątku, a nie od przychodu, który ten majątek generuje, czy też od powierzchni rzeczywiście wykorzystywanej.

Podsumowując, w przypadku spółki zaistniała okoliczność skutkująca powstaniem obowiązku podatkowego, jaką jest rozpoczęcie użytkowania budynku  przed jego ostatecznym wykończeniem. Z tego też względu Spółka powinna była zapłacić podatek od całej powierzchni budynku, nawet jeśli w jego części trwały jeszcze prace wykończeniowe.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl