Nieodpłatna praca członka zarządu nie powoduje przychodu dla spółki
W sytuacji, w której członkowie zarządu Spółki sprawują swoją funkcję bez wynagrodzenia, pełniąc jednocześnie funkcje członków zarządu w Spółce dominującej - jako zatrudnieni w niej pracownicy, po stronie Spółki nie powstanie przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia.
Powyższe zostało stwierdzone w interpretacji indywidualnej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w interpretacji indywidualnej z dnia 7 listopada 2022 roku (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.677.2022.1.MF), Spółka będąca Wnioskodawcą należy do grupy kapitałowej i posiada dwóch udziałowców, w tym większościowego: Spółkę dominującą. Członkami zarządu Spółki są dwie osoby fizyczne. Zarząd Spółki nie otrzymuje bezpośrednio od Spółki wynagrodzenia z tytułu pełnienia swoich funkcji.
Z kolei zarząd Spółki dominującej składa się z trzech osób fizycznych, przy czym dwie z nich wchodzą w skład zarządu Spółki - Wnioskodawcy. Członkowie zarządu Spółki dominującej otrzymują wynagrodzenie na podstawie zawartych umów o pracę. Do obowiązków członków zarządu wynikających z zawartych umów o pracę należy m.in. koordynacja prac w zakresie zachowania odpowiedniej płynności finansowej Spółki dominującej i jej spółek zależnych, inicjowanie oraz zarządzanie projektami umożliwiającymi zwiększenie efektywności Spółki dominującej i jej spółek zależnych oraz wsparcie w podejmowanych działaniach, mających na celu zwiększenie efektywności Spółki dominującej i jej spółek zależnych.
Wnioskodawca zadał pytanie, czy w okolicznościach, kiedy członkowie zarządu są jednocześnie członkami zarządu jej większościowego udziałowca, nie otrzymują bezpośrednio od Spółki wynagrodzenia, powstanie przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z Wnioskodawcą, który stwierdził, że w przedstawionym stanie faktycznym Spółka nie otrzymuje nieodpłatnego świadczenia. Wnioskodawca argumentował, że członkowie zarządu nie otrzymują co prawda bezpośrednio od Spółki wynagrodzenia z tytułu pełnionych funkcji, to jednak otrzymują pośrednio wynagrodzenie od Spółki dominującej na podstawie zawartych w tamtej spółce umów o pracę. Jednocześnie dzięki funkcjom pełnionym w zarządzie Spółki członkowie zarządu mają wpływ na zysk Spółki, a tym samym na wysokość dywidendy uzyskiwanej przez Spółkę dominującą z tytułu posiadanych udziałów w Spółce.
Spółka dominująca jako osoba prawna nie może sama zasiąść w zarządzie Wnioskodawcy, ale w tym celu „oddelegowuje” do pełnienia tej funkcji dwóch swoich członków zarządu, którzy wykonują te czynności, które wykonaliby wspólnicy będący osobami fizycznymi.
Dyrektor KIS potwierdził stanowisko Spółki, zgodnie z którym nie można mówić o powstaniu po stronie Spółki przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia, bowiem osoby fizyczne (członkowie zarządu) wyznaczeni przez większościowego wspólnika pełniąc funkcje zarządcze realizują wyłącznie cele gospodarcze wspólnika co do spółki zależnej. Nie stanowią oni niezależnych osób realizujących własne cele gospodarcze. Poprzez wydaną interpretację Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podtrzymuje dotychczasowe stanowisko zajmowane w analogicznych sprawach.