Nieodpłatne szczepienia od grypy skutkują przychodem
Sfinansowanie przez pracodawcę kosztów szczepienia pracowników przeciwko grypie, powoduje, że pracownicy uzyskują z tego tytułu przychód z nieodpłatnych świadczeń zaliczany do przychodów ze stosunku pracy.
W okresie od dnia 1 marca 2020 r. do końca miesiąca, w którym odwołano ogłoszony na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stan epidemii w związku z COVID-19 obowiązywało zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od wartości nieodpłatnych świadczeń z tytułu szczepień ochronnych przeciw grypie stanowiących u podatników tego podatku przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1, art. 13 i art. 20 ust. 1 ustawy o PIT. Powyższe wynikało z treści stosownego rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych.
Stan epidemii został odwołany 16 maja 2022 r., a więc przychód pracowników, zleceniobiorców, członków rady nadzorczej, czy członków zarządu pracujących na podstawie kontraktu menedżerskiego z nieodpłatnych świadczeń w postaci sfinansowanych szczepionek nie jest już objęty zaniechaniem poboru podatku. Jeśli zatem pracodawca finansuje pracownikowi szczepienie przeciwko grypie, to jako płatnik powinien doliczyć do przychodu pracownika wartość szczepienia i naliczyć podatek dochodowy z tego tytułu.
Jeśli pracodawca w całości sfinansuje koszt szczepienia pracownika to od jego wartości powinien również co do zasady naliczyć i odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne.
Jeżeli jednak pracodawca wprowadza częściową odpłatność za szczepienia, to zastosowanie mogą mieć postanowienia § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Przepis ten wskazuje, że podstawy wymiaru składek nie stanowią korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług.
Jeśli zatem szczepienie pracownika zostanie sfinansowane w części przez pracodawcę, a w części przez pracownika, a ponadto korzyść pracownika w postaci częściowego dofinansowania szczepienia i kwota opłacana przez pracownika będzie wynikać np. z regulaminu wynagradzania, to od wartości częściowo nieodpłatnego szczepienia pracodawca nie będzie naliczać i odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne.