Nowe objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych
Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych. Obejmuje one problematyką korekty cen transferowych oraz metody porównywalnej ceny kontrolowanej.
Objaśnienia podatkowe dotyczące korekty cen transferowych
W opublikowanych objaśnieniach poruszono kwestię korekty cen transferowych w rozumieniu art. 11e ustawy o CIT (art. 23q ustawy o PIT), w odniesieniu do przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2019 r. Są one odpowiedzią na zgłaszane przez przedsiębiorców liczne wątpliwości interpretacyjne i obejmują takie kwestie, jak:
- korekta cen transferowych w kontekście zasady ceny rynkowej,
- korekta cen transferowych w rozumieniu art. 11e ustawy o CIT (art. 23q ustawy o PIT) – dalej jako: KCT11e,
- warunki KCT11e oraz konsekwencje ich spełnienia/niespełnienia,
- korekta przychodów lub kosztów uzyskania przychodów,
- zagadnienia intertemporalne.
Przykładowo, w objaśnieniach poruszono istotę i zakres stosowania przepisu art. 11e ustawy o CIT. Zaznaczono m.in., że ww. przepis literalnie nie określa wprost ani definicji, ani zakresu KCT11e, których dopuszczalność należy badać z zastosowaniem warunków wyrażonych w tym przepisie. O zakresie zastosowania tego przepisu można wnioskować „z kontekstu”, w szczególności z uwzględnieniem warunków art. 11e pkt 1 ustawy o CIT. KCT11e określono jako korektę następczą w celu dostosowania rozliczeń (w odniesieniu do transakcji kontrolowanej, grupy transakcji kontrolowanych lub całości jednorodnej działalności podmiotu powiązanego) do poziomu zgodnego z ALP (czyli ustalonego zgodnie z zasadą ceny rynkowej, ang. arm’s length principle).
Mając powyższe na uwadze, podatnik dokonuje KCT11e w sytuacji, gdy pomimo tego, że przy zawieraniu transakcji działał racjonalnie i rzetelnie, by dochować zasady ceny rynkowej (ex-ante; arm's length price setting approach), zastosowana przez podatnika cena transferowa ex post nie jest rynkowa. Innymi słowy, zgodnie z objaśnieniami, istota KCT11e polega na urynkowieniu transakcji, dla której ustalone zostały warunki rynkowe (przy ocenie ex ante), a które następczo (przy ocenie ex post) stały się nierynkowe.
Tym samym, pojęciem KCT11e nie są objęte korekty dostosowujące cenę transferową do ALP dokonywane przez administracje podatkowe, tj. np. korekty dokonywane w wyniku szacowania nierynkowej wysokości cen transferowych – na gruncie polskich przepisów korekty dokonywane na podstawie art. 11c ust. 2 ustawy o CIT (tzw. korekty pierwotne).
Jak zaznaczył wiceminister Jan Sarnowski, objaśnienia przedstawiają rozwiązanie kompromisowe, biorące pod uwagę nie tylko stanowisko orzecznictwa i doktryny prawa, ale również racje i opinie wyrażane przez biznes w toku konsultacji podatkowych. Mają też usuwać wiele zgłaszanych przez przedsiębiorców niewiadomych i w ten sposób zwiększać bezpieczeństwo firm dokonujących następczej korekty cen transferowych.
Pełną treść objaśnień można pobrać z Portalu Podatkowego: (link)
Objaśnienia podatkowe dotyczące metody porównywalnej ceny niekontrolowanej
W zakresie metody porównywalnej ceny niekontrolowanej, opublikowane objaśnienia obejmują takie kwestie jak:
- przesłanki stosowania metody porównywalnej ceny niekontrolowanej,
- warianty metody porównywalnej ceny niekontrolowanej,
- porównanie metody porównywalnej ceny niekontrolowanej z innym metodami,
- typowe obszary zastosowania metody porównywalnej ceny niekontrolowanej,
- trudności w stosowaniu metody porównywalnej ceny niekontrolowanej,
- przykład zastosowania metody porównywalnej ceny niekontrolowanej.
Zaznaczono również, że w treści objaśnień uwzględniono rekomendacje Forum Cen Transferowych z dnia 11 czerwca 2019r. dotyczące opisu metody porównywalnej ceny niekontrolowanej (PCN).
Pełną treść objaśnień można pobrać z Portalu Podatkowego: (link)