O obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej decyduje siedziba kontrahenta, a nie siedziba banku, w którym posiada rachunek
Realizacja transakcji z podmiotem mającym rachunek w banku z raju podatkowego nie powoduje samoczynnie obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej.
Obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych powstaje nie tylko w przypadku realizowania transakcji z podmiotami powiązanymi, ale również w sytuacji realizowania transakcji zakupowych z podmiotami z rajów podatkowych (czyli takich, w ramach których zapłata należności jest dokonywana bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego siedzibę lub zarząd na terytorium lub kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową).
Wątpliwości co do stosowania powyższego przepisu mogą pojawić się w sytuacji, gdy należność na rzecz kontrahenta, który nie ma siedziby w kraju stosującym szkodliwą konkurencję jest płacona na jego rachunek założony w banku z siedzibą w takim kraju (lub terytorium).
Taka sytuacja była przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji podatkowej. Wnioskodawcą była Spółka, która dokonywała zakupu towarów handlowych od niepowiązanych kapitałowo kontrahentów z Chin (tj. kraju który nie jest uznany za stosujący szkodliwą konkurencję podatkową). Zapłata wynagrodzenia z tego tytułu była dokonywana na ich rachunki, prowadzone w bankach mających siedzibę w Hongkongu (który znajduje się na liście krajów lub terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową).
Zdaniem Spółki opisana sytuacja nie powoduje obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej – istotne znaczenie ma bowiem siedziba beneficjenta należności. Sprzedawcą towaru był bowiem kontrahent z Chin i to jego przysporzeniem jest należność z tytułu sprzedaży towarów. Natomiast sam fakt posiadania przez niego rachunku w banku mającym siedzibę w Hongkongu (na który była dokonywana zapłata należności przez wnioskodawcę) nie powinien powodować obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej.
W interpretacji podatkowej z dnia 5 lutego 2018 r. (0111-KDIB1-2.4010.462.2017.2.MM) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko podatnika za prawidłowe, odstępując od uzasadnienia prawnego.
Omawiana interpretacja została wydana w oparciu o stan prawny obowiązujący do 31 grudnia 2016 r. Jednocześnie jednak może ona być odpowiednio stosowana przy analizie obecnie zawieranych transakcji. Przepisy dotyczące sporządzania dokumentacji podatkowej w zakresie transakcji realizowanych z podmiotami z rajów podatkowych nie były bowiem przedmiotem istotnych zmian w nowelizacji obowiązującej od 1 stycznia 2017 r.