Objaśnienia dotyczące poboru i przekazania zaliczek na PIT

08:38, 24.01.2022 Łukasz Błażewicz - doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów wydało objaśnienia dotyczące zasad poboru i przekazania zaliczek na PIT.

Od 2022 r. w zakresie podatku PIT obowiązują zmiany, które polegają z jednej strony na podwyższeniu kwoty wolnej od podatku i kwoty dochodu przy której podatnik wchodzi w drugi próg skali podatkowej, a z drugiej strony na likwidacji prawa do odliczenia części składki zdrowotnej od podatku.

W dniu 7 stycznia 2022 r. zostało opublikowane rozporządzenie, które nakazało płatnikom stosowanie w 2022 r. przy poborze zaliczek dwóch zasad ich poboru (według starych i nowych reguł) i pobieranie zaliczek według korzystniejszych dla pracowników reguł. Omawialiśmy tą problematykę na naszej stronie internetowej (link).

Obecnie zostały wydane objaśnienia podatkowe, które mają wyjaśnić nowe zasady poboru zaliczek.

W objaśnieniach tych zostały wskazane praktyczne przykłady, które mają pomóc płatnikom w zastosowaniu nowych zasad płatności zaliczek.

Objaśnienia dotyczą w szczególności następujących kwestii:
- kiedy mają być stosowane przepisy rozporządzenia, biorąc pod uwagę zasadę, że są stosowane wyłączie wówczas kiedy miesięczny przychód danej osoby z danego tytułu nie przekroczył 12.800 zł.
- na jakich zasadach obliczane są zaliczki według starych i nowych reguł.

Uwaga! Zaliczki te liczymy według stanu faktycznego występującego u konkretnego podatnika na dzień obliczania zaliczki w 2022 r. - np. uwzględniając wycofanie oświadczenia o pomniejszaniu podatku o kwotę zmniejszającą zaliczkę.

Informacja o objaśnieniach podatkowych na stronie Ministerstwa Finansów (link).

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi powyższego rozporządzenia na stronie Ministerstwa Finansów opublikowano stanowisko że:
- rozporządzenie dotyczące wydłużenia terminów może dotyczyć również obowiązków płatnika,
- przedłużenie terminu może dotyczyć również części zaliczki na podatek,
- rozporządzenie co do zasady powinno być stosowane przez płatników,
- zastosowanie się przez płatników do przepisów rozporządzenia nie może skutkować odpowiedzialnością podatkową i karną skarbową płatnika.
- z drugiej strony niezastosowanie się do przepisów rozporządzenia, a tym samym pobranie wyższej zaliczki na podatek nie powoduje konsekwencji na gruncie odpowiedzialności podatkowej i karno-skarbowej płatnika.Na chwilę obecną wydaje się jednak, że płatnik powinien uwzględnić również interes podatników, których wynagrodzenie będą niższe, jeżeli płatnik nie zastosuje przepisów rozporządzenia.

Stanowisko zostało opublikowane na stronie Ministerstwa Finansów (link).

Uwaga: rezygnacja ze stosowania przepisów rozporządzenia może nastąpić wyłącznie na wniosek podatnika i to tylko w sytuacji, gdy płatnik nie odlicza temu pracownikowi przy poborze zaliczki 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.

Jednocześnie pragniemy wskazać, że to nie koniec zmian dotyczących Polskiego Ładu. Na stronie Ministerstwa Finansów została opublikowana informacja o tym, że planowane jest umożliwienie rozliczenia za 2022 r. według zasad obowiązujących do końca 2021 r. Z drugiej strony ulga dla klasy średniej ma być udostępniona m.in. dla zleceniobiorców, oraz emerytów  (link do strony MF).

Szczegółów tych nowych rozwiązań jeszcze nie znamy. Z pewnością odpowiednie informacje znajdą się na naszej stronie internetowej.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl