Objaśnienia Ministra Zdrowia dotyczące podatku cukrowego
Rzecznik MŚP otrzymał wydane przez Ministra Zdrowia objaśnienia prawne w zakresie stosowania tzw. opłaty cukrowej.
Zgodnie z treścią objaśnień opłacie podlegają również syropy, z których przygotowywane są napoje z automatów. Jednocześnie wskazano, że napój sporządzony przez rozcieńczenie syropu wodą nie podlega ponownej opłacie.
Odniesiono się również do kwestii dotyczącej napojów z dodatkiem kofeiny dodawanej jako aromat naturalny lub aromat smakowy w śladowych ilościach. Zgodnie z treścią objaśnień takie napoje również podlegają opłacie cukrowej. Wskazano również, że napoje w proszku nie są objęte opłatą.
W objaśnieniach wyjaśniono także kwestię dotyczącą towarów nabytych przed 2020 r. i zbytych w 2021 roku. Opłacie podlegają towary wprowadzone na rynek krajowy po dniu 1 stycznia 2021 r. Wobec tego podmiot prowadzący sprzedaż hurtową obowiązany jest pobrać opłatę cukrową sprzedając w 2021 roku również w odniesieniu do towarów nabytych w 2021 r.
Wśród pytań zadanych przez rzecznika MŚP podniesiono również temat wyszczególniania opłaty cukrowej na fakturach sprzedażowych. W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia wskazało, że polscy podatnicy mają dostostosowane do własnych potrzeb systemy, których funkcjonalności powinny odpowiadać obowiązującym przepisom. Podkreślono, że w IV kwartale 2021 r. Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić dla podatników rozwiązanie mające charakter fakultatywny, tj. możliwość wystawiania i otrzymywania faktur za pośrednictwem przygotowywanego systemu teleinformatycznego. W wyniku wdrożenia tego rozwiązania ma zwiększyć się m.in. pewność podatników co do prawidłowości wystawianych i otrzymywanych dokumentów, poprzez wprowadzenie elektronicznego ustrukturyzowanego wzoru faktury.
Wątpliwości przedsiębiorców budzi również sposób w jaki powinni weryfikować informacje czy kupujący prowadzi handel detaliczny. Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało, że w ustawie nie zostało wskazane w jaki sposób ma nastąpić rozpoznanie czy podmiot, do którego sprzedawane są napoje prowadzi sprzedaż detaliczną lub hurtową. Informacje te można ustalić np. na podstawie KRS. W ocenie Ministerstwa Zdrowia, uzyskanie oraz udokumentowanie informacji leży po stronie podmiotu zobowiązanego do zapłaty opłaty.
Pełna treść objaśnień:
Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia z objaśnieniem prawnym w przedmiocie stosowania ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym