Obowiązek podatkowy przy dostawie towarów za pośrednictwem spedytora
Przy dostawie towarów obowiązek rozliczenia VAT pojawia się z zasady w momencie dokonania ich dostawy, czyli w związku z przeniesieniem prawa do dysponowania towarem jak właściciel na nabywcę.
W praktyce ustalenie tego momentu nie zawsze wydaje się być oczywiste w tych przypadkach, w których transport towarów na rzecz sprzedawcy realizuje zewnętrzny przewoźnik/spedytor.
Wątpliwości w tym zakresie organy podatkowe rozstrzygają z uwzględnieniem umówionych warunków dostawy, a konkretnie kwestii sprecyzowania przez strony albo nie, momentu dokonania dostawy. Jeżeli strony nie wskazały zdarzenia, w związku z którym dostawę uznają za zrealizowaną, wówczas dla potrzeb VAT następuje ona w momencie wydania towarów przewoźnikowi.
Przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 września 2021 r., sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.517.2021.1.AJB, dotycząca dostaw realizowanych przez dostawcę za pośrednictwem działającej na jego rzecz firmy spedycyjnej, przy których towar jest odbierany przez spedytora w miejscu prowadzenia działalności dostawcy i dostarczany do kupujących, gdzie organ uznał, że w tych przypadkach, w których:
- dostawca jest związany z odbiorcą umową, z której wynika, że „Własność towarów przechodzi na Kupującego z chwilą podpisania dokumentu stwierdzającego przyjęcie towarów przez upoważnioną przez Kupującego osobę” – dostawę należy uznać za dokonaną w momencie dostarczenia towarów do kupującego (odbioru towarów przez kupującego),
- w umowach brak jest zapisów określających moment przeniesienia na kupującego prawa do dysponowania towarem jak właściciel, moment dokonania dostawy dla potrzeb VAT będzie odpowiadał momentowi „wydania towarów”, o którym mowa w art. 544 Kodeksu cywilnego, czyli wydaniu towarów przewoźnikowi/spedytorowi.