Obowiązek podatkowy przy WNT ? dwie faktury i korekta

12:40, 15.06.2018 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

Prawidłowa identyfikacja momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT na istotne praktyczne znaczenie, ponieważ determinuje ustalenie okresu właściwego do zaraportowania podatku należnego.

W interpretacji indywidualnej z dnia 8 czerwca (sygn. 0111-KDIB3-3.4012.95.2018.2.MS) Dyrektor KIS zajął stanowisko w kwestii momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu WNT w sytuacji, w której wewnątrzwspólnotowy dostawca udokumentuje dostawę fakturą z wykazanym podatkiem obowiązującym w jego kraju, a następnie już po dostawie i zapłacie za towary, wystawi korektę „do zera” i nową fakturę ze stawką VAT 0%.

W sprawie krajowy podatnik mając na uwadze, że obowiązek podatkowy przy WNT powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej dostawę towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia założył, że nastąpi to w momencie wystawienia przez dostawcę „drugiej” faktury z prawidłową dla transakcji stawką VAT 0%.

 Z taką oceną nie zgodził się jednak organ, podkreślając, że fakturą potwierdzającą dostawę była faktura pierwotna.  Okoliczność, że wystawca skorygował stawkę podatku poprzez jej „wyzerowanie” i wystawienie nowego dokumentu pozostaje już bez wpływu na obowiązek podatkowy, który powstał w związku z wystawieniem pierwszej faktury.

Prawidłowa identyfikacja momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT na istotne praktyczne znaczenie, ponieważ determinuje ustalenie okresu właściwego do zaraportowania podatku należnego.  Przy WNT dodatkowo należy mieć na uwadze to, że rozliczenie VAT należnego we właściwym w okresie (tj. w okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT) jest jednym z warunków powstania prawa do odliczenia tego podatku. Akcentując doniosłość poruszonej kwestii  wypada dodać, że w praktyce ustalenie terminu rozliczenia WNT zwykle nie budzi większych wątpliwości, chyba że, tak jak w przedmiotowym przypadku sprzedawca „wyzeruje dokument” na podstawie którego faktycznie towar nam sprzedał. W takim przypadku otrzymaną korektę i „nową” fakturę rozliczamy łącznie, jako korektę w zakresie wynikającej z nich zmiany treści faktury pierwotnej. W analizowanym przypadku byłoby to obniżenie podstawy opodatkowania WNT o kwotę zagranicznego VAT. 

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl