Obowiązki informacyjne spółek nieruchomościowych

08:13, 24.01.2022 Agata Lipińska

Do końca marca 2022 r. spółki nieruchomościowe oraz ich wspólnicy mają określone obowiązki informacyjne względem Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Na skutek nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych od 1 stycznia 2021 r. obowiązują przepisy, które wprowadziły do polskiego porządku prawnego pojęcie spółki nieruchomościowej. Definicja spółki nieruchomościowej znajduje się w przepisach art. 4a pkt 35 ustawy o PIT oraz art. 5a pkt 49 ustawy o CIT. Dla uznania danego podmiotu za spółkę nieruchomościową konieczne jest spełnienie przesłanek, różnych w stosunku do podmiotów rozpoczynających działalność i dla tych, którzy już ją prowadzą.

W przypadku podmiotów rozpoczynających działalność, podmiotem uznanym za spółkę nieruchomościową będzie podmiot inny niż osoba fizyczna, obowiązany do sporządzania bilansu na podstawie przepisów o rachunkowości, w którym na pierwszy dzień roku podatkowego co najmniej 50% wartości rynkowej aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, stanowiła wartość rynkowa nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw do takich nieruchomości. Dodatkowo wartość rynkowa tych nieruchomości przekraczała 10 mln zł. W przypadku ustalenia wartości rynkowej w walucie obcej, równowartość tej kwoty określa się według kursu średniego walut obcych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego pierwszy dzień roku podatkowego. Natomiast gdy spółka nieruchomościowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego – punktem odniesienia nie jest pierwszy dzień roku podatkowego tylko roku bilansowego.

W przypadku podmiotu kontynuującego działalność, w celu zakwalifikowania podmiotu jako spółki nieruchomościowej ocenia się jej stan na ostatni dzień roku poprzedzający rok podatkowy. Na ten moment co najmniej 50% wartości bilansowej aktywów spółki nieruchomościowej, bezpośrednio lub pośrednio, musi stanowić wartość bilansowa nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw do takich nieruchomości oraz  wartość bilansowa tych nieruchomości musi przekraczać 10 mln zł. W przypadku określenia tych wartości w walucie obcej, przelicza się ją według kursu średniego walut obcych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego odpowiednio rok podatkowy oraz w roku poprzedzającym rok podatkowy.

Jeżeli spółka nieruchomościowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego - przychody ujęte w wyniku finansowym netto, z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze lub z przeniesienia własności, których przedmiotem są nieruchomości lub prawa do nieruchomości oraz z tytułu udziałów w innych spółkach nieruchomościowych, muszą stanowić co najmniej 60% ogółu odpowiednio przychodów podatkowych albo przychodów ujętych w wyniku finansowym netto.

Przepisy art. 45 ust. 3f-3g ustawy o PIT oraz art. 27 ust. 1e-1g ustawy o CIT zawierają normę kompetencyjną nakładającą na spółkę nieruchomościową oraz wspólników tych spółek, Określone obowiązki informacyjne. Do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej informację składają oprócz samej spółki nieruchomościowej, także podatnicy posiadający, bezpośrednio lub pośrednio, w spółce nieruchomościowej udziały lub akcje dające co najmniej 5% praw głosu w spółce,

Informacje te powinny być składane w terminie do trzeciego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego spółki nieruchomościowej. Jeżeli więc dana spółka rozpoczęła rok podatkowy 1 stycznia 2021 roku, to pierwszą informację złoży w terminie do 31 marca 2022 r., według stanu na 31 grudnia 2021 r.

W przypadku, gdy spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego, wówczas informację składa do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku obrotowego, według stanu na ostatni dzień jej roku obrotowego.

W treści informacji powinny znaleźć się dane uzależnione od kategorii podmiotu, która ją składa. Spółki nieruchomościowe informują o podmiotach posiadających, bezpośrednio lub pośrednio, w tej spółce udziały lub akcje, ogół praw i obowiązków, tytuły uczestnictwa lub prawa o podobnym charakterze, wraz z podaniem liczby posiadanych przez każdego z nich takich praw. Natomiast wspólnicy spółki nieruchomościowej informują o liczbie posiadanych, bezpośrednio lub pośrednio, w tej spółce nieruchomościowej udziałów lub akcji, ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze.

Ustawy podatkowe nie określają wymogów formalnych jak ma wyglądać informacja składana Szefowi KAS. Ograniczają się jedynie do wskazania, że ma być  ona przekazana za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl