Od 1 lipca obowiązek przesyłania JPK na żądanie organów podatkowych
Obowiązek wysyłania JPK na żądanie organów dotyczyć będzie wszystkich podatników, w tym mikroprzedsiębiorców, prowadzących księgi podatkowe i wytwarzających dowody księgowe w formie elektronicznej.
Na żądanie organów podatkowych, w toku prowadzonej kontroli podatkowej, postępowania podatkowego, czynności sprawdzających czy kontroli celno-skarbowej, będą oni zobowiązani do przesłania organom określonych struktur JPK.
JPK na żądanie obejmuje 6 struktur:
- JPK_KR – księgi rachunkowe,
- JPK_WB – wyciąg bankowy,
- JPK_MAG – magazyn,
- JPK_FA – faktury VAT,
- JPK_PKPIR – podatkowa księga przychodów i rozchodów,
- JPK-EWP – ewidencja przychodów.
Organy podatkowe mogą żądać JPK od podatnika, a także od kontrahenta, jeżeli prowadzi on księgi podatkowe w formie elektronicznej. Struktury JPK przekazuje się w terminie wyznaczonym w otrzymanym wezwaniu.
W przypadku, gdy podatnik prowadzi księgi podatkowe w formie papierowej – również w takiej formie przekazuje je do organów podatkowych. Taki podatnik nie ma obowiązku przetwarzania ich na JPK.
Struktury JPK w formie elektronicznej można przekazać w następujący sposób:
- za pomocą bezpłatnej aplikacji przygotowanej przez Ministerstwo Finansów - Klient JPK 2.0;
- za pomocą bezpłatnej aplikacji e-mikrofirma (możliwość ta dotyczy tylko struktury JPK_FA i JPK_VAT i jest przeznaczona wyłącznie dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą);
- na nośniku danych, np. na pendrive, karcie pamięci, płycie CD/DVD lub innym; a także za pomocą określonych środków komunikacji elektronicznej (plików nie można jednak przesłać e-mailem);
- utworzyć strukturę JPK przy pomocy uaktualnianego programu księgowego lub jednej z komercyjnych aplikacji on-line.
Struktury JPK na żądanie nie podlegają korekcie.
JPK na żądnie ma charakter informacji podatkowej, dlatego w przypadku nieprzekazania go w terminie, na podatnika mogą zostać nałożone sankcje karno-skarbowe. Nieprzekazanie struktur JPK może być kwalifikowane jako wykroczenie lub przestępstwo. Kwalifikacja czynu oraz wysokość sankcji uzależniona będzie od wysokości uszczuplenia należności podatkowej, motywu działania sprawcy, stopnia szkodliwości społecznej oraz sposobu dokonania czynu.
Jeśli podatnik nie przekazał struktur JPK w określonym w wezwaniu terminie, może zostać ukarany karą porządkową w wysokości do 2.800 zł. Kara może zostać również nałożona na pełnomocnika podatnika lub osobę, której podatnik zlecił prowadzenie lub przechowywanie ksiąg podatkowych.