Od 2022 roku spłata kredytu pozwala uniknąć podatku
Od 2022 roku dokonano korzystnych zmian w ustawie o podatku dochodowy od osób fizycznych, które pozwalają wyeliminować konieczność zapłaty podatku w związku ze sprzedażą nieruchomości, przed upływem pięciu lat od jej nabycia.
Spłata kredytu wraz odsetkami, który zaciągnięto na zakup nieruchomości sprzedanej przed upływem pięciu lat jest już wprost w ustawie uznana za cel mieszkaniowy.
Zasadą jest, że opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie nieruchomości jeżeli ma ono miejsce przed upływem pięciu lat licząc od końca roku, w który miało miejsce jej nabycie. Przy czym w ustawie o PIT jest również przewidziane zwolnienie od podatku dla pewnych okoliczności. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131, wolne od podatku są przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe.
Stosownie do art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o PIT, za wydatki poniesione na cele, o których mowa powyżej uważa się wydatki poniesione na:
1. nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
2. nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
3. nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
4. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
5. rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego.
Konicznym jest, aby w okresie trzech lat, który ustawodawca daje podatnikowi na wydatkowanie środków finansowych pochodzących ze sprzedaży, doszło zarówno do formalnego jak i prawnego nabycia własności rzeczy lub praw wymienionych w ust. 25 pkt 1 lit. a-c, w związku z którymi podatnik ponosił wydatki na nabycie.
Jako cel mieszkaniowy ustawodawca od wielu lat wymieniał także wydatki poniesione na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na cele mieszkaniowe przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.
Jednak w przypadku tego rodzaju wydatków, również od wielu lat organy przyjmowały niekorzystne dla podatników stanowisko. Wskazywały mianowicie, że nie można za cel mieszkaniowy uznawać spłaty kredytu, który to kredyt został zaciągnięty na zakup zbywanej nieruchomości. Uznawały bowiem, że w takiej sytuacji podatnik miałby podwójną korzyść. Raz przy ustalaniu dochodu do opodatkowania odliczając wydatek na nabycie, którego de facto nie poniósł, gdyż zakup nieruchomości sfinansowano z kredytu. Drugi raz spłata kredytu byłaby uznawana za cel mieszkaniowy.
Od 2022 roku, po nowelizacji przepisów ustawy o PT polegającej na dodaniu w art. 21 ust. 30a, organu podatkowe nie mają już podstaw kwestionowania fakty wydatkowania pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu zaciągniętego uprzednio na zakup tej sprzedanej nieruchomości.
Zgodnie z w/w przepisem za wydatki, o których mowa w ust. 25 pkt 2, obejmują także wydatki na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki), zaciągniętego w związku ze zbywaną nieruchomością na cele określone w ust. 25 pkt 1, w tym także gdy wydatki te odpowiadają równowartości wydatków uwzględnionych w kosztach uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, które sfinansowane zostały tym kredytem (pożyczką).
Wniosek: Aktualnie sprzedaż nieruchomości, której zakup został sfinansowany z kredytu nie rodzi obowiązku zapłaty podatku, nawet w przypadku jej zbycia przed upływem pięciu lat, w przypadku kiedy przychód uzyskany z tej sprzedaży zostanie w całości przeznaczony na spłatę kredytu.