Od stycznia ryczałt od przychodów z najmu także dla przedsiębiorców

08:29, 12.12.2020 Agata Paul - radca prawny, doradca podatkowy

Z dniem 1 stycznia 2021 r. wchodzi w życie ustawa nowelizująca z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020, poz. 2123).

Ustawa ta wprowadza szereg zmian m.in. do ustawy  o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zmiany te dotyczą m.in. stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Za rewolucyjną uznać należy możliwość opodatkowania ryczałtem przychodów z najmu w ramach działalności gospodarczej. Do końca roku 2020 z takiej formy opodatkowania mogą korzystać jedynie osoby, które wynajmują nieruchomości będące składnikami ich majątku prywatnego. Problem pojawia się w sytuacji, w której osoba taka wynajmuje kilka, czasami nawet kilkanaście nieruchomości. Niejednokrotnie w takim przypadku fiskus kwalifikuje taki najem, jako prowadzenie działalności gospodarczej odmawiając podatnikom prawa do skorzystania z korzystanej stawki ryczałtu przewidzianej dla przychodów związanych z najmem prywatnym. Od 1 stycznia 2021 r. sytuacja się zmieni, bowiem zarówno podatnicy wynajmujący swoje nieruchomości w ramach tzw. zarządu majątkiem prywatnym, jak i ci którzy robią to w ramach działalności gospodarczej będą mogli zapłacić podatek według niższej, korzystnej stawki.

Stawka ryczałtu dla obydwu grup podatników wyniesie 8,5% przychodów do kwoty 100.000 zł oraz 12,5 % przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100.000 zł.

Stawka powyższa będzie miała także zostawanie do przychodów z tytułu:
-  świadczenia usług związanych z zakwaterowaniem (PKWiU dział 55),
-  świadczenia usług wynajmu i obsługi nieruchomości własnych lub dzierżawionych (PKWiU 68.20.1),
-  wynajmu i dzierżawy m.in. samochodów osobowych i furgonetek, bez kierowcy (PKWiU 77.11.10.0) oraz pozostałych pojazdów samochodowych (z wyłączeniem motocykli), bez kierowcy (PKWiU 77.12.1).

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl