Odliczenie kosztów wynagrodzeń w ramach ulgi B+R jest obarczone ryzykiem

15:09, 11.04.2017 Łukasz Błażewicz

Na podstawie obowiązującej od początku 2016 r. roku ulgi badawczo-rozwojowej podatnik może odliczyć od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych wydatki poniesione na działalność badawczo-rozwojową [1].

Do kosztów kwalifikowanych zalicza się m.in. wydatki z tytułu wynagrodzeń ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, a także składki na ubezpieczenia społeczne, w części finansowanej przez płatnika składek, jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej. Podatnik może dokonać odliczenia 50% wyżej wskazanych wydatków od podstawy opodatkowania.

W kontekście zaliczenia wynagrodzeń do kosztów kwalifikowanych mogą pojawić się wątpliwości w odniesieniu do tych pracowników, którzy nie będą wyłącznie wykonywali pracy badawczo-rozwojowej. W  tym zakresie została wydana interpretacja indywidualna z dnia 27 marca 2017 r. (2461-IBPB-1-3.4510.1186.2016.1.APO) na wniosek przedsiębiorcy, który produkuje wyroby stalowe. Wnioskodawca wskazał, że prace badawczo-rozwojowe są zasadniczo wykonywane przez pracowników działu technologicznego. Prace te mogą również być prowadzone przez innych pracowników, którzy również wykonują inne zadania (niezwiązane z działalnością badawczo-rozwojową). Co istotne wnioskodawca wskazał, że pracownicy ci nie zawsze mają w umowie o pracę wskazane, że realizują działalność badawczo-rozwojową, jednak z zakresu ich obowiązków służbowych będzie wynikał fakt realizacji działalności badawczo-rozwojowej.

W wydanej interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że przepisy dotyczące ulg podatkowych, jako wyjątek od zasady równości i powszechności opodatkowania muszą być interpretowane ściśle.

Organ co prawda zaznaczył, że przepisy ustawy o CIT nie precyzują z czego ma wynikać zatrudnienie pracownika przy realizacji działalności badawczo-rozwojowej, ale jednocześnie stwierdził, że do kosztów kwalifikowanych nie mogą zostać zaliczone koszty zatrudnienia pracowników, kiedy  umowy o pracę nie wskazują, aby pracownik był zatrudniony w realizacji działalności badawczo-rozwojowej.

Natomiast jeżeli z postanowień umowy o pracę będzie wynikało, że pracownik wykonuje zadania z zakresu działalności B+R, ale również inne zadania niezwiązane z taką działalnością, wówczas wydatki związane z zatrudnieniem pracowników należy odpowiednio wyłączyć z kosztów kwalifikowanych w części w jakiej nie dotyczą one działalności badawczo-rozwojowej.



[1] Art. 18d ustawy o CIT

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl