Odsetki naliczone do momenty zakończenia inwestycji zwiększają wartość początkową
Odsetki należne bankowi do momentu oddania środka trwałego do używania powiększają jego wartość początkową, niezależnie kiedy zostaną zapłacone. A contario – odsetki naliczone po dniu przekazania środka trwałego do używania - pozostają bez wpływu na wartość początkową, ale będą kosztem podatkowym dopiero w chwili ich opłacenia.
Dodatkowo dla możliwości zaliczenia odsetek od kredytu w koszty podatkowe decydujące znaczenie mają okoliczności faktyczne a nie cel udzielonego przez bank kredytu.
Takie wnioski wynikają z interpretacji wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 lipca 2017 roku, znak: 0111-KDIB1-1.4011.46.2017.1.BS.
Organ podatkowy potwierdza dotychczasowe podejście do kwalifikacji odsetek od kredytu przeznaczonego na cele inwestycyjne, np. na wytworzenie środka trwałego. Wskazuje on, że przy zaliczaniu odsetek do kosztów podatkowych należy zwrócić uwagę na okres, za jaki odsetki te będą naliczane. Bowiem to on a nie moment zapłacenia tych odsetek będzie mieć decydujące znaczenie dla celów tej kwalifikacji. Odsetki naliczone, należne za okres do dnia oddania środka trwałego do używania będą powiększały jego wartość początkową, a contario – odsetki naliczone po dniu przekazania środka trwałego do używania pozostają bez wpływu na wartość początkową składników majątku trwałego.
Zatem jeżeli kredyt został przeznaczony na inwestycje, wówczas odsetki naliczone w okresie realizacji tej inwestycji zwiększają wartość początkową środka trwałego - bez względu na to kiedy zostaną faktycznie zapłacone - i nie podlegają zaliczeniu bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Z kolei, odsetki od kredytu naliczone po dniu przekazania środka trwałego do używania będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie zapłaty.
W przedmiotowej interpretacji poruszono jeszcze inny, ważne dla przedsiębiorców problem. Mianowicie wskazano, że dla możliwości zaliczenia odsetek od kredytu w koszty, decydujące znaczenia mają okoliczności faktyczne, a nie cel udzielonego kredytu wpisany do umowy kredytowej. Nawet w sytuacji, kiedy bank udzielił kredytu na dowolny cel, podatnik ma prawo zaliczyć odsetki w koszty jeśli faktycznie kredyt został wydatkowany na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Organ podatkowy podkreślił jednak, że odsetki muszą zostać faktycznie zapłacone, a dodatkowo podatnik musi wykazać, że zostały one poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.