Odwołanie stanu epidemii ? koniec obowiązywania części przepisów ?Covidowych?
Minister Zdrowia zapowiedział zakończenie stanu epidemii, która od 16 maja 2022 r. przejdzie w stan zagrożenia epidemicznego. Powyższe będzie powodowało określone skutki dla podatników podatków dochodowych.
Odliczenie od podstawy opodatkowania darowizn na cele przeciwdziałania COVID-19 (art. 38g CIT, art. 52n PIT)
Korzystanie z tego odliczenia dotyczy darowizn przekazanych dla wskazanych w ustawie podmiotów (np. szpitale jednoimienne, domy dla matek z małoletnimi dziećmi) w okresie do końca miesiąca w którym odwołano stan epidemii.
Tym samym to odliczenie będzie dotyczyło darowizn przekazanych do końca maja 2022 r.
W analogicznym terminie podatnik będzie mógł zaliczyć do kosztów wydatki na nabycie lub wytworzenie rzeczy będących przedmiotem darowizny.
Obowiązek obliczania i zapłaty podatku od przychodów z budynków (art. 38ha CIT, art. 52pa PIT)
Zwolnienie z podatku od przychodów z budynków (art. 24b CIT, art. 30g PIT) obowiązuje do końca miesiąca, w którym stan epidemii zostanie odwołany. Tym samym podatek od przychodów z budynków będzie musiał być obliczany i wpłacany do organu podatkowego od czerwca 2022 r. (czyli płatny do 20 lipca).
Ulga za złe długi - dłużnik (art. 38i CIT, art. 52q PIT)
Podatnik, który spełniał określone warunki:
- poniósł negatywne konsekwencje ekonomiczne w związku z COVID-19,
- poniósł spadek przychodów o co najmniej 50% w stosunku do przychodów z poprzedniego roku (lub analogicznego okresu poprzedniego roku),
nie musiał podwyższać podstawy opodatkowania (podstawy obliczania zaliczek) o wartość nieopłaconych przez niego wydatków zaliczanych do kosztów.
Powyższe obowiązuje do końca roku kalendarzowego, w którym odwołano stan epidemii (tak więc będzie obowiązywał do końca 2022 r.).
Ulga za złe długi - wierzyciel (art. 38o CIT; art. 52w PIT)
W tym przypadku preferencja polegała na szybszej możliwości dokonania obniżenia podstawy opodatkowania (wymagany jest brak zapłaty przez kontrahenta po 30 dniach (a nie 90 dniach) po terminie w którym kontrahent powinien zapłacić podatnikowi).
Preferencja obowiązuje do końca roku 2022 r. (jako końca roku kalendarzowego, w którym odwołano stan epidemii).
Jednorazowe odpisy amortyzacyjne (art. 38k CIT, art. 52s PIT)
Możliwość jednorazowych odpisów amortyzacyjnych, od środków trwałych nabytych w celu produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 obowiązuje do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii (a więc do końca maja 2022 r.)
Odliczanie ulgi b+r oraz IP-BOX w trakcie roku (art. 38l i 38m CIT; art. 52t i 52u PIT)
Stosowanie tych preferencji w trakcie roku (na etapie obliczania zaliczek na podatek) było możliwe jeżeli celem prac jest opracowanie produktów niezbędnych do przeciwdziałania COVID-19.
Te preferencje mogą być stosowane do końca roku podatkowego, w którym zostanie odwołany stan epidemii w związku z COVID-19
Limity niektórych zwolnień przedmiotowych w PIT (art. 52l PIT)
W związku z COVID-19 zostały tymczasowo podwyższone limity niektórych zwolnień podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Od początku 2023 r. będą obowiązywały standardowe limity dotyczące:
- zapomóg (innych niż wymienione w pkt 26), wypłacanych z funduszy zakładowej lub międzyzakładowej organizacji związkowej pracownikom należącym do tej organizacji, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1.000 zł; (obecnie 3.000 zł) - art. 21 ust. 1 pkt 9a PIT,
- zapomóg otrzymanych w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci (z innych źródeł niż np. fundusz socjalny, ZFŚS) - 6.000 zł w roku podatkowym (obecnie 10.000 zł) - art. 21 ust. 1 pkt 26 lit. b PIT,
Natomiast dopiero od roku 2024 przywrócone zostaną standardowe limity zwolnienia w zakresie:
- otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, (…) rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1.000 zł; (obecnie 2.000 zł) - art. 21 ust. 1 pkt 67 PIT,
- dopłat do: wypoczynku zorganizowanego dzieci i młodzieży do lat 18 przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie (…) w przypadku finansowania z innych źródeł niż np. z funduszu socjalnego - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2000 zł; (obecnie 3.000 zł) - art. 21 ust. 1 pkt 78 lit. b.
Nadal przedłużony termin zawiadomienia ZAW-NR
Jednocześnie, w związku z tym, że stan epidemii będzie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego nadal będą obowiązywać niektóre preferencje covidowe.
W tym zakresie należy zwrócić uwagę na składanie zawiadomienia ZAW-NR (czyli zawiadomienia o zapłacie kontrahentowi na rachunek spoza białej listy podatników VAT). Termin na jego złożenie jest obecnie przedłużony (z 7 dni) do 14 dni od zlecenia przelewu i powyższe obowiązuje również w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego (art. 15zzn COVID-19).