Odwrotne obciążenie w budowlance ? pułapki klasyfikacji GUS

11:03, 11.05.2017 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

Usługa montażu rusztowań dla potrzeb budowy sceny na imprezę kulturalną też z odwrotnym obciążeniem.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 24 kwietnia 2017 r., (sygn. 0461-ITPP3.4512.203.2017.1.MD) stwierdził, że zaklasyfikowanie usług montażu, demontażu i dzierżawy rusztowań świadczonych dla potrzeb budowy scen na „imprezy kulturowe” do PKWiU 43.99.20.0, mimo, że prace te (w ocenie pytającej Spółki) nie są wykonywane w ramach budowy, bądź remontu budynków, urządzeń, bądź mostów, zobowiązuje do zastosowania do nich tzw. odwrotnego obciążenia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy, a nie zasad ogólnych, o ile zostaną spełnione pozostałe podmiotowe przesłanki (transakcja realizowana pomiędzy czynnymi podatnikami VAT, w ramach której usługodawca pełni rolę podwykonawcy).

Jednocześnie organ zastrzegł – jak to zwykle czynią organy interpretujące w sprawach, w których zasady opodatkowania VAT są determinowane sklasyfikowaniem przedmiotu transakcji wg PKWiU, że „interpretacja nie rozstrzyga prawidłowości klasyfikacji usług dokonanej przez Spółkę w świetle PKWiU. Wobec tego została ona wydana przy założeniu, że Spółka poprawnie zakwalifikowała świadczone usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU. Organ nie jest bowiem uprawniony, (…) do zajmowania stanowiska w zakresie prawidłowości formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego”.

Konkludując, interpretacja jest prawidłowa jedynie dla usług, które faktycznie objęte są wskazanym przez Spółkę symbolem.

Problem prawidłowego sklasyfikowania transakcji dla potrzeb zastosowania odwrotnego obciążenia w VAT nie jest nowy, przy czym dopiero przy usługach budowlanych świadczonych od 1 stycznia 2017 r. nabrał szczególnego znaczenia.

Należy pamiętać, że odwrotnym obciążeniem objęte zostały jedynie usługi wymienione w załączniku nr 14 do ustawy – czyli nie każda usługa budowlana, identyfikowane wg PKWiU (do końca 2017 r. stosuje się PKWiU z 2008 r.). Tym samym, o zasadach opodatkowania danej usługi budowlanej de facto decyduje ustalony dla niej symbol PKWiU. Co istotne, za prawidłowe zakwalifikowanie usługi odpowiada usługodawca, który w razie wątpliwości może pozyskać informację statystyczną z GUS.

 W tym kontekście, skoro o zasadach opodatkowania ma decydować nadany usłudze symbol PKWiU, nie warto występować o interpretacje indywidualne prawa podatkowego w takich sprawach. W wątpliwych przypadkach zasadne jest natomiast pozyskanie informacji statystycznej z GUS.

Aby jednak pozyskana informacja mogła stanowić podstawę oceny, należy pamiętać o szczegółowym opisie klasyfikowanej usługi, najlepiej z przywołaniem celu i warunków jej wykonania, odpowiedzialności usługodawcy. W innym przypadku trzeba będzie zastanawiać się, czy wynajem koparki wraz z obsługą w celu przeprowadzenia pokazu podczas imprezy dla dzieci jest usługą budowlaną mieszczącą się w grupowaniu PKWiU 43.99.90.0, obejmującym m.in. wynajem dźwigów i pozostałego sprzętu budowlanego wraz z obsługą, które nie są przeznaczone dla określonych usług budowlanych, czy też należy przypisać mu inny symbol?.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl