Omyłkowa wypłata rodzi obowiązek wystawienia PIT -11
Podmiot, który omyłkowo dokonał wypłaty nienależnego świadczenia i nie uzyskał zwrotu tej kwoty powinien liczyć się z obowiązkiem przesłania przysporzonemu oraz właściwemu urzędowi skarbowemu informacji PIT 11.
Takie stanowisko wynika z interpretacji indywidualnej z dnia 23 grudnia 2019 r. sygn. 0114-KDIP3-3.4011.480.2019.2.JM.
Wnioskodawca, będący agencją pracy tymczasowej, dokonał błędnej wypłaty wynagrodzenia przeznaczonego dla zleceniobiorcy na rzecz byłego zleceniobiorcy oraz na rzecz osoby nieznanej. W pierwszym przypadku dysponował danymi osoby przysporzonej, w drugim nie udało się ustalić właściciela rachunku, na który została przelana kwota. W obydwu przypadkach Wnioskodawca nie uzyskał zwrotu omyłkowo wypłaconej kwoty.
W związku z powyższym Wnioskodawca zadał pytanie: Czy, w związku z dokonaną wypłatą, ciążą na nim obowiązki płatnika (pobór zaliczki) oraz czy ma obowiązek wystawić dla osób, które otrzymały nienależne świadczenie PIT-11?
Wnioskodawca stanął na stanowisku, że niezasadnie wypłacona kwota na rzecz byłego zleceniobiorcy oraz osoby nieznanej nie jest przychodem z tytułu umowy cywilnoprawnej podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o PIT. W związku z tym nie musi on odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, ani wystawiać PIT-11.
Organ nie do końca zgodził się z Wnioskodawcą. Przyznał, że świadczenie, który uzyskał były zleceniobiorca oraz osoba nieznana były nienależne. Wskazał jednak, że osoby te otrzymując świadczenie uzyskały korzyść majątkową w postaci nienależnie wypłaconego wynagrodzenia. Zatem, niezasadnie wypłacona kwota, która nie została zwrócona, stanowi przychód z innych źródeł podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT i podlega opodatkowaniu według skali podatkowej na zasadach ogólnych. W konsekwencji, w przedmiotowej sprawie Wnioskodawca nie ma obowiązku naliczenia i odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zdaniem organu jednak Wnioskodawca jest obowiązany do wystawienia i przesłania urzędowi skarbowemu oraz podatnikowi informacji PIT-11, w którym w części F uwzględni błędnie wypłaconą kwotę jako przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
W przypadku osoby przysporzonej, której danych wymaganych do wypełnienia urzędowego formularza PIT-11, pomimo podjętych prób, nie udało się ustalić, Wnioskodawca nie musi sporządzać tej informacji. Nie znając danych, nie ma bowiem możliwości doręczenia ww. informacji takiej osobie, również niemożliwe jest ustalenie właściwego urzędu skarbowego przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika (w przedmiotowym przypadku – właściciela rachunku bankowego) wykonuje swoje zadania.