Opłata przyłączeniowa nie zwiększa wartości początkowej środka trwałego
Wydatki poniesione w toku inwestycji na opłaty za przyłącze energetyczne powinny być według organu podatkowego zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych. Taki wniosek wynika z indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej 22 sierpnia 2022 r. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.378.2022.1.IM.
Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej wystąpiła Spółka, która realizuje projekty farm fotowoltaicznych. Podczas realizacji inwestycji Spółka poniosła szereg wydatków, które były niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tych farm. Jednym z kosztów, który poniósł Wnioskodawca był wydatek na opłaty związane z przyłączeniem farm fotowoltaicznych do sieci energetycznej. Przyłączenie jest dokonywane, aby możliwe było dostarczanie do sieci operatora energii elektrycznej, która została wytworzona na farmie fotowoltaicznej.
Spółka przedstawiając swoje stanowisko uznała, że może zwiększyć o wysokość opłaty przyłączeniowej wartość początkową środków trwałych powstałych w wyniku realizacji inwestycji. Wydatki te powinny być następnie rozliczone proporcjonalnie do wartości początkowej poszczególnych środków trwałych wchodzących w skład farm fotowoltaicznych. Argumentując swoje stanowisko Spółka przywołała treść art. 16g ust. ust. 4 ustawy o CIT, zgodnie z którym za koszt wytworzenia uważa się m.in. wartość w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Jeśli wydatki są ponoszone w trakcie procesu wytwarzania środka trwałego i są związane z procesem produkcyjnym lub inwestycyjnym, to takie wydatki wpływają na wartość początkową danego składnika majątku.
Spółka podkreśliła, że celem podjętej inwestycji przez Spółkę było wytwarzanie za pomocą farmy fotowoltaicznej energii, sprzedaż jej za pośrednictwem sieci energetycznej i w rezultacie generowanie przychodu. Wybudowanie farmy fotowoltaicznej bez przyłączenia do sieci energetycznej skutkuje natomiast uznaniem jej za niezdatną do użytku. Nie jest możliwe użytkowanie farmy zgodnie z jej przeznaczeniem bez poniesienia wymaganego prawem wydatku na opłatę przyłączeniową. Spółka argumentowała również, że wydatki na opłatę przyłączeniową zostały poniesione już we wstępnych etapach inwestycji, co umożliwiło realizację dalszych etapów projektu i w konsekwencji sfinalizowanie inwestycji.
Poniesione koszty według stanowiska Wnioskodawcy wykazują zatem ścisły związek z prowadzoną inwestycją i nie doszłoby do ich poniesienia, gdyby nie realizowano przedsięwzięcia w postaci budowy farmy fotowoltaicznej.
W związku z przedstawionymi argumentami Spółka stwierdziła, że wydatek poniesiony na opłatę przyłączeniową stanowi koszt pozostały inwestycji, który jest związany z wytworzeniem wielu środków trwałych będących elementami składowymi farmy fotowoltaicznej. Koszt ten należy rozliczyć proporcjonalnie do wartości początkowej środków trwałych. Spółka uznała, że zastosuje klucz podziałowy polegający na ustaleniu proporcjonalnego udziału kosztu budowy danego środka trwałego w całości kosztów inwestycji i według tego klucza zostaną podzielone i przypisane koszty poniesione na opłatę przyłączeniową.
Wydatki poniesione na opłatę przyłączeniową będą mogły zatem zostać uznane jako amortyzowany koszt wytworzenia środka trwałego zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o CIT.
Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem Spółki i stwierdził, że opłata przyłączeniowa, co prawda jest związana z prowadzoną inwestycją w postaci budowy farm fotowoltaicznych, ale ze swej istoty ma inny charakter niż wydatki mieszczące się w kategorii kosztu wytworzenia środka trwałego, o którym mowa w art. 16g ust. 4 ustawy o CIT. Według Dyrektora KIS koszt opłaty przyłączeniowej nie jest związany z samym procesem wytworzenia farmy fotowoltaicznej i przez to nie zwiększa jej wartości. Wydatek ten ma zapewnić w przyszłości dostawę energii do farmy fotowoltaicznej. Tym samym wydatek ten jest związany z możliwością korzystania z farmy. W opinii organu podatkowego wydatek na opłatę przyłączeniową nie zwiększa zatem kosztu wytworzenia środka trwałego, o którym mowa w art. 16g ust. 4 ustawy o CIT i nie stanowi elementu wartości początkowej. Ponoszone opłaty za przyłącze energetyczne powinny zaś być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych wynikających z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.