Opłata recyklingowa - za reklamówkę trzeba zapłacić

15:01, 10.01.2018 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

Od 1 stycznia br. przedsiębiorcy prowadzący jednostki handlu detalicznego lub hurtowego zostali zobowiązani do pobierania opłaty recyklingowej od toreb na zakupy z tworzywa sztucznego przeznaczonych do pakowania produktów oferowanych w tej jednostce.

Przedsiębiorcy zostali zobowiązani wnieść (przekazać) pobraną opłatę w terminie do 15 marca następnego roku za rok poprzedni (nie jest jeszcze wiadome na „czyj” rachunek bankowy).

Opłata recyklingowa dotyczy wszystkich lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 50 mikrometrów. Wyjątek stanowią torby bardzo lekkie, o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów, ale jedynie w sytuacji, gdy są wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności.

Co ważne, nie jest dopuszczalne, aby przedsiębiorca finansował we własnym zakresie tę opłatę lub doliczał ją do ceny innych produktów. Za niewywiązywanie się z obowiązku pobierania opłaty od nabywcy na przedsiębiorcę może zostać nałożona kara administracyjna, która wynosi od 500 zł do 20000 zł.

W praktyce oznacza to, że tego rodzaju torby nie mogą być udostępniane klientom nieodpłatnie – nabywca produktów oferowanych w danej jednostce nie może otrzymać darmowej torby na spakowanie zakupów, może tylko ją kupić. Przy czym cena za torbę może składać się z odpłatności pobieranej przez sprzedawcę powiększonej o opłatę recyklingową albo obejmować wyłącznie opłatę (ta wynosi „netto” 20 gr od szt.).

Na gruncie podatku dochodowego kwota opłaty pobranej od nabywcy stanowi przychód, natomiast kwota opłaty wnoszonej przez przedsiębiorcę odpowiednio jest kwalifikowana, jako koszt uzyskania przychodów.

Opłata recyklingowa, która jak wynika z powyższego jest elementem odpłatności za torbę, zwiększa również podstawę opodatkowania podatkiem VAT.

Uwaga: definicja torby z tworzywa sztucznego dla potrzeb poboru opłaty recyklingowej nie wymaga, aby torba miała „uszy”.  

Podstawa: Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarcze opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (tj. Dz.U. z 2016 r. poz. 1863 ze zm.)

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl