Opodatkowanie zbycia samochodu poleasingowego nawet po zakończeniu działalności
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 20 lipca 2022 r. potwierdził, że wykup po 31 grudnia 2021 r. do majątku prywatnego samochodu pierwotnie wykorzystywanego w działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu operacyjnego, nawet po jej zamknięciu, przeświadcza o przedłużonym okresie wymaganym do zbycia go bez opodatkowania.
Wnioskodawczyni w czerwcu 2018 r. zawarła umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego, natomiast w sierpniu 2021 r. zakończyła prowadzoną przez siebie pozarolniczą działalność gospodarczą. Po zakończeniu działalności koszty związane z leasingiem nie były ujmowane w związku z żadną działalnością, zaś w maju 2022 r. Wnioskodawczyni dokonała jego wykupu – do swojego majątku prywatnego. Wątpliwości Wnioskodawczyni budziły skutki podatkowe odpłatnego zbycia samochodu osobowego po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie (wykup), ale przed upływem 6 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym samochód ten zostały wycofany z działalności gospodarczej.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawczyni i wyjaśnił, że na gruncie ustawy o PIT przychód ze sprzedaży rzeczy ruchomej kwalifikowany jest do źródła przychodów dot. odpłatnego zbycia rzeczy, chyba że sprzedaż następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej. Dyrektor KIS wskazał, że ustawą z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105; dalej: "ustawa zmieniająca") wprowadzono szereg zmian w zakresie odpłatnego zbycia składników majątku, będących przedmiotem leasingu operacyjnego i wykupionych do majątku prywatnego.
Przepisów art. 10 ust. 1 pkt 8 nie stosuje się jednak do odpłatnego zbycia składników będących rzeczami ruchomymi, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą na podstawie umowy leasingu operacyjnego, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki te zostały wycofane z działalności gospodarczej, i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat.
Natomiast na podstawie art. 51 ustawy zmieniającej wskazano, że ww. przepisy mają zastosowanie do składników nabytych po dniu 31 grudnia 2021 r.
Mając na uwadze powyższe, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił, że w przedstawionym stanie faktycznym do nabycia składnika majątku doszło już po tym okresie, a więc skutki podatkowe należy wiązać nie ze źródłem z odpłatnego zbycia (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT), a z pozarolniczą działalnością gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT). A tym samym, planowana przez Wnioskodawczynię sprzedaż samochodu we wrześniu 2022 r. skutkować będzie uzyskaniem przychodu z działalności gospodarczej.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 lipca 2022 r. zn. 0114-KDIP3-2.4011.535.2022.2.MJ