Osoby fizyczne mogą załatwiać swoje sprawy podatkowe za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego
7 lipca 2022 roku został wdrożony system informatyczny o nazwie e-Urząd Skarbowy, który zastąpił funkcjonujący dotychczas Portal Podatkowy. System stanowi rozwiązanie, które umożliwia podatnikom kontakt w formie on-line z organami podatkowymi.
Zasady działania e-Urzędu Skarbowego zostały uregulowane w Ustawie z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (ustawie o KAS). Z dniem 7 lipca 2022 roku do ustawy tej wprowadzono artykuł 35b, który to wymienia m.in. funkcje systemu, podmioty mogące z niego korzystać, czy też określa warunek dostępu do konta w e-Urzędzie Skarbowym. Zgodnie z zapisem art. 35b ust. 6 ustawy o KAS, Minister właściwy do spraw finansów publicznych ma określić, w drodze rozporządzenia wymienione w ustawie szczegółowe informacje odnoszące się funkcjonowania e-Urzędu Skarbowego. W powiązaniu z tym zapisem 7 lipca 2022 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 6 lipca 2022 r. w sprawie korzystania z e-Urzędu Skarbowego wprowadzające część regulacji, o których jest mowa w ustawie.
Docelowo w e-Urzędzie Skarbowym mają być udostępniane konta:
1) osób fizycznych będących użytkownikami tych kont - z urzędu;
2) organów władzy publicznej, urzędów obsługujących te organy lub kancelarii - na wniosek lub z urzędu.
3) jednostek organizacyjnych innych niż określone powyżej, a więc np. spółek.
Użytkownikami kont będą osoby fizyczne, przy czym czynności podejmowane przez tych użytkowników na kontach jednostek organizacyjnych w e-Urzędzie Skarbowym będzie się traktować jako czynności podejmowane przez te jednostki. Na moment obecny zostały jedynie udostępnione konta dla osób fizycznych, a więc np. spółki nie mogą jeszcze korzystać z funkcjonalności nowego systemu. Wydane rozporządzenie określa sposób uwierzytelniania w e-Urzędzie Skarbowym użytkowników konta osoby fizycznej oraz zakres korzystania z e-Urzędu Skarbowego i uprawnienia użytkownika konta osoby fizycznej, lecz nie odnosi się do regulacji dotyczących podmiotów innych niż osoby fizyczne.
Warunkiem dostępu do konta w e-Urzędzie Skarbowym jest uwierzytelnienie się przez użytkownika konta w e-Urzędzie Skarbowym. Użytkownik może się zalogować na trzy sposoby:
1) poprzez profil zaufany, e-dowód i bankowość elektroniczną,
2) poprzez aplikację mObywatel,
3) poprzez dane autoryzujące PESEL lub NIP i kwoty przychodu.
Podatnicy korzystający z e-Urzędu Skarbowego mogą m.in.:
- złożyć pismo, zawiadomienie do urzędu, wniosek o wydanie zaświadczenia, wniosek o stwierdzenie nadpłaty, czynny żal, itp.,
- odebrać pismo od organu Krajowej Administracji Skarbowej,
- dokonać płatności on-line z tytułu podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych,
- sprawdzić informacje o wystawionych mandatach,
- skorzystać z narzędzia e-mikrofirma,
- sprawdzić informacje o zwrotach podatku.
W ramach działania e-Urzędu Skarbowego nie zostały jeszcze udostępnione wszystkie zapowiadane usługi. Przykładowo funkcjonalności, z których będą korzystać jednostki organizacyjne, mają zostać udostępnione użytkownikom w terminie późniejszym.