PIT od wynagrodzenia komplementariusza przewidzianego umową spółki
Umowa spółki komandytowej może przewidywać wynagrodzenie dla wspólników za prowadzenie spraw spółki. Wynagrodzenie wypłacane na podstawie samych zapisów umowy jest przychodem zaliczanym do pozostałych źródeł przychodów, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT.
To już kolejna przychylna interpretacja indywidualna, w której Dyrektor KIS (pismo dnia 6 września 2022 r. 0114-KDIP3-1.4011.595.2022.2.AK) potwierdza, że wynagrodzenie wypłacane wspólnikowi spółki komandytowej wypłacane wyłącznie na podstawie zapisów zawartych w umowie spółki, stanowi przychód, który w świetle ustawy o PIT zaliczyć należy do pozostałych źródeł przychodów.
Jest to interpretacja ciekawa, ponieważ jak wiadomo wynagrodzenie zaliczane do pozostałych źródeł przychodów podlega opodatkowaniu PIT zgodnie ze skalą progresywną (12% i 32%), jednakże nie stanowi ono tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych ani ubezpieczenia zdrowotnego.
W opisie stanu faktycznego interpretacji, wskazano że wspólnicy planują wprowadzić do umowy spółki komandytowej zapis, zgodnie z którym komplementariusze będą mogli pobierać wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki. Wysokość tego wynagrodzenia będzie stała ustalana uchwałą wspólników. Pomiędzy spółką a komplementariuszami nie zostanie zawarta żadna dodatkowa umowa (o pracę, zlecenia czy o świadczenie usług) dotycząca prowadzenia. Wypłata wynagrodzenia nie będzie uzależniona od zysku Spółki.
Wnioskodawca zaznaczył, że prowadzenie spraw spółki polega na dokonywaniu niezbędnych czynności faktycznych i prawnych, których efektem ma być zapewnienie prawidłowego funkcjonowania spółki i przynoszenia przez nią korzyści gospodarczych. Obejmuje to w szczególności: pozyskiwanie kontrahentów, podpisywanie umów w imieniu Spółki, organizację produkcji i handlu, wyznaczanie zadań pracownikom, prowadzenie korespondencji handlowej, zapłatę bieżących należności Spółki.
Organ podatkowy wskazał, że zgodnie z art. 39 § 1 ww. KSH, każdy wspólnik ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki. Ponadto co do zasady, w myśl art. 46 Kodeksu spółek handlowych, mającym zastosowanie do spółki komandytowej, w związku z art. 103, za prowadzenie spraw spółki wspólnik nie otrzymuje wynagrodzenia. Jednak z uwagi na art. 37 KSH umowa spółki może stanowić inaczej i wówczas mają zastosowanie postanowienia zawarte w umowie.
Innymi słowy przepisy Kodeksu spółek handlowych dopuszczają możliwość wypłaty wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki, jeśli zostanie to uregulowane w umowie spółki.
Jeżeli pomiędzy spółką a komplementariuszami nie zostanie zawarta żadna dodatkowa umowa (o pracę, zlecenia czy o świadczenie usług) dotycząca prowadzenia spraw spółki, to spółkę komandytową i komplementariusza będą łączyły wyłącznie stosunki określone w Kodeksie spółek handlowych. Od wynagrodzenia otrzymywanego za prowadzenie spraw spółki komandytowej odróżnić trzeba należne przychody z udziału, jaki posiadają w spółce komandytowej.
W związku z powyższym, wypłacane komplementariuszom kwoty pieniężne, traktowane przez wspólników, jako wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki, które zostało określone w umowie spółki, należy zakwalifikować jako przychody z innych źródeł, zgodnie z art. 20 ust. 1, w powiązaniu z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podobne stanowisko zaprezentowano również w interpretacji indywidualnej z dnia 15 lipca 2021 r., znak: 0114-KDIP3- 1.4011.399.2021.1.EC, Dyrektor KIS potwierdził w niej, że prawidłowe jest stanowisko podatnika zgodnie, z którym: przychody jakie będzie otrzymywał (Wnioskodawca) jako komplementariusz spółki komandytowej tytułem wynagrodzenia przewidzianego w umowie Spółki za prowadzenie spraw Spółki należy nadal kwalifikować do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.