Planowana likwidacja górnego limitu do naliczania składek ZUS
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Skutkiem przyjęcia projektowanego rozwiązania ma być zwiększenie obciążeń składkowych zarobków najlepiej zarabiających.
Projekt nowelizacji przewiduje zniesienie górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, powyżej którego obecnie nie płaci się składek (tzw. 30-krotność).
Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe byłyby naliczane i odprowadzane od wszystkich przychodów pracownika, niezależnie od ich wysokości a więc analogicznie jak w przypadku ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Zasada ta obowiązywałaby również przy składkach płaconych przez płatnika składek za pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych na Fundusz Emerytur Pomostowych.
Jak poinformowano na stronie: www.premier.gov.pl, wysokość emerytury jest ściśle powiązana z wysokością odprowadzanych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Im wyższa kwota odprowadzanych składek i im dłuższy okres zatrudnienia, tym wysokość świadczenia jest wyższa. Stąd też zniesienie limitu wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie bezpośrednio wpływać na wysokość otrzymywanej w przyszłości emerytury. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które otrzymują w czasie swojej kariery zawodowej zróżnicowane pod względem wysokości zarobki.
Projekt jest aktualnie na etapie konsultacji. Proponuje się, aby nowe przepisy weszły w życie od 1 stycznia 2018 roku.