Planowane przedłużenie terminów dot. cen transferowych upływających w 2022 r.
Opublikowany został rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową (druk nr 2138).
Ww. projekt przewiduje m.in. nowelizację tzw. tarczy antycovidowej, a w tym przedłużenie terminów na złożenie informacji o cenach transferowych (formularz TPR-C i TPR-P) oraz oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych.
Jak wynika z brzmienia art. 18 pkt 2 ww. projektu, termin na wypełnienie obowiązków sprawozdawczych: złożenie informacji o cenach transferowych (formularz TPR-C i TPR-P) oraz oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych, ma zostać przedłużony:
- do 30 września 2022 r. – w przypadku, gdy termin przed przedłużeniem upływa od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 r.,
- o 3 miesiące – w przypadku, gdy termin przed przedłużeniem upływa od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r.
Z powyższego wynika, że w praktyce podatnicy, których rok obrotowy jest zbieżny z rokiem kalendarzowym, będą mieli czas na wypełnienie ww. obowiązków do 31 grudnia 2022 r., a nie, jak wynika z obecnego brzmienia przepisów ustawy o PIT oraz ustawy o CIT, do końca września 2022 r. Tym samym termin ten będzie analogiczny jak w latach 2020 i 2021, gdy przedłużenie terminów uzasadniane było okolicznościami związanymi z pandemią COVID-19.
Podkreślenia wymaga, że w projekcie zaproponowano także przepis końcowy (art. 27 pkt 1), który przewiduje wejście w życie tych zmian z dniem ogłoszenia ustawy, jednak z mocą od dnia 31 grudnia 2021 r.
Zastosowanie tych zmian z mocą wsteczną umożliwi przedłużenie terminów na złożenie informacji TPR oraz oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych, które upłynęły w okresie od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia wejścia w życie ustawy.
Z projektem oraz uzasadnieniem do projektu można się zapoznać tutaj.
Natomiast przebieg procesu legislacyjnego można śledzić pod tym linkiem -https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=2138
Warto w tym miejscu również przypomnieć o zmianach przepisów w zakresie cen transferowych wprowadzonych w związku z Polskim Ładem. Jak wynika jednak z analizy przepisów intertemporalnych, zmiany te dotyczyć będą transakcji realizowanych po 1 stycznia 2022 roku. W ramach przedmiotowych zmian zlikwidowano wymóg składania odrębnego oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych oraz zmodyfikowano brzmienie art. 11t ustawy o CIT oraz odpowiednio art. 23zf ustawy o PIT stanowiących m.in. o obowiązku złożenia informacji o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych.
Zgodnie z nowym brzmieniem ww. przepisów, podatnicy będą mieli czas na:
- sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych do końca dziesiątego miesiąca,
- złożenie informacji o cenach transferowych do końca jedenastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.
Powyższe terminy dla podatników, których rok obrotowy jest zbieżny z rokiem kalendarzowym, będą dotyczyć dokumentacji cen transferowych za 2022 rok.