Planowane uproszczenia dotyczące podatkowych grup kapitałowych
W ramach „Polskiego ładu” planowane jest uproszczenie warunków uprawniających do utworzenia podatkowej grupy kapitałowej, jak również umożliwienie odliczania strat poniesionych przez Spółki tworzące grupę.
Planowane zmiany dotyczą m.in. podatkowych grup kapitałowych.
Uproszczenie warunków uprawniających do założenia podatkowej grupy kapitałowej.
W ramach tego punktu planowane są następujące uproszczenia:
- obniżenie przeciętnego kapitału zakładowego, który musi przypadać na spółki tworzące grupę z kwoty 500.000 do kwoty 250.000 zł.
- likwidacja warunku, że spółki zależne nie mogą posiadać udziałów w innych spółkach z grupy,
- umożliwienie zawarcia umowy o utworzeniu PGK, w formie pisemnej (zamiast aktu notarialnego).
Te zmiany mogą przyczynić się do pewnego rozszerzenia zakresu podmiotów, które mogą założyć podatkową grupę kapitałową.
Likwidacja warunku uzyskiwania przez podatkową grupę kapitałową udziału dochodów w przychodach w wysokości co najmniej 2% przychodów.
W związku z powyższym poniesienie straty (biorąc pod uwagę łączne wyniki poszczególnych spółek z grupy) nie spowoduje utraty statusu podatkowej grupy kapitałowej. Powyższą zmianę należy ocenić pozytywnie biorąc pod uwagę trwający nadal okres pandemii COVID-19, który mógł spowodować nałożenie kolejnych ograniczeń na przedsiębiorców. Należy przypomnieć że już obecnie ten warunek był uchylony dla podatkowych grup kapitałowych, które poniosły negatywne konsekwencje ekonomiczne w związku z COVID-19.
Możliwość odliczenia straty spółek tworzących PGK, poniesionych przed wstąpieniem do PGK.
Projektowane przepisy przewidują możliwość odliczenia od dochodu podatkowej grupy kapitałowej, straty jaką spółka (tworząca daną grupę) poniosła przed wstąpieniem do PGK. Przepisy precyzują że chodzi o stratę poniesioną nie wcześniej niż 5 lat poprzedzających rok dokonywania odliczenia, która nie została odliczona przez spółkę tworzącą grupę.
Co ważne, Spółka której strata będzie odliczona będzie musiała uzyskać dochodów w roku podatkowym, w którym odliczenie jest dokonywane (z tego źródła przychodów, z którego strata była poniesiona).
Kwota odliczenia nie będzie mogła przekroczyć 50% wysokości straty, oraz nie może przekroczyć wysokości dochodu uzyskanego w roku odliczenia, przez spółkę, której strata będzie poniesiona.
Ponadto doprecyzowana ma zostać kwestia odliczenia tej straty przez spółkę, która stratę poniosła, po upływie okresu funkcjonowania PGK/ utraty statusu przez grupę. Projektowane przepisy wprost wskazują, że w 5-letnim okresie, w którym można dokonać odliczenia straty mieści się okres w którym podatnikiem będzie PGK. Tak więc rozwiane będą wątpliwości dotyczące tego czy ten 5-letni okres obejmuje okres w którym podatnikiem będzie PGK.
Co oczywiste prawo do odliczenia tej straty przysługuje pod warunkiem że strata nie była odliczona od dochodu podatkowej grupy kapitałowej.
Planowane jest aby znowelizowane przepisy obowiązywały w stosunku do dochodów za 2022 r.
Ustawa zmieniająca została przyjęta przez Sejm 1 października 2021 r. Obecnie będzie rozpatrywana przez Senat, a także będzie musiała zostać podpisana przez Prezydenta. Powyższe oczywiście może oznaczać, że mogą zostać w niej wprowadzone zmiany.
Ze stanem prac nad ustawą mogą się Państwo zapoznać na stronie Sejmu (link) .