Planowane zmiany w obowiązkach płatników PIT

13:34, 14.09.2018 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Najprawdopodobniej za 2018 r. płatnicy podatku PIT będą musieli przesłać informacje podatkowe do urzędów skarbowych już w terminie do końca stycznia, a nie do końca lutego, jak ma to miejsce dotychczas.

Zgodnie z projektem z dnia 24 sierpnia 2018 r., o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, (zamieszczonym na stronach rządowego centrum legislacji), płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mieliby obowiązek przesyłać organom podatkowym informacje PIT-11 oraz PIT-8C już w terminie do końca stycznia.

Powyższa zmiana jest podyktowana koniecznością wcześniejszego przygotowania i udostępnienia na portalu podatkowym rozliczeń rocznych przez Krajową Administrację Skarbową. Zgodnie z założeniami KAS ma udostępnić podatnikom przygotowane rozliczenia podatkowe już od 15 lutego.  

Nie ulegnie zmianie termin na dostarczenie informacji podatkowych dla samych podatników. W tym zakresie planowane jest pozostawienie terminu do końca lutego następującego po roku podatkowym.

Dodatkowo ustawodawca planuje zmiany w zasadach poboru zaliczek na podatek, w odniesieniu do osób, które pracując w ramach stosunku pracy osiągają dochody przekraczające pierwszy prób podatkowy. Aktualnie ustawodawca przewiduje obowiązek naliczenia i pobrania zaliczki w wysokości 18% od całości wynagrodzenia wypłacanego w miesiącu, w którym nastąpiło przekroczenie I progu w skali podatkowej.

Po zmianie przepisów, za miesiąc, w którym dochód podatnika ustalony od początku roku przekracza I próg skali podatkowej, płatnik będzie miał obowiązek w obrębie jednego miesiąca pobrać zaliczkę na podatek obliczoną częściowo w stawce 18% (od dochodu mieszczącego się w I progu skali podatkowej), a częściowo w stawce 32% (od kwoty dochodu przekraczającego I próg skali podatkowej).

Przepis znowelizowanego art. 32 ust. 1 ma mieć następujące brzmienie:

Zaliczki, o których mowa w art. 31, za miesiące od stycznia do grudnia, z zastrzeżeniem ust. 1a, wynoszą:
1) 
za miesiące, w których dochód podatnika uzyskany od początku roku w tym zakładzie pracy nie przekroczył kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali - 18% dochodu uzyskanego w danym miesiącu;
2) 
za miesiąc, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku w tym zakładzie pracy przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali - 18% od tej części dochodu uzyskanego w tym miesiącu, która nie przekroczyła tej kwoty, i 32% od nadwyżki ponad kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali;
3)  
za miesiące następujące po miesiącu, o którym mowa w pkt 2 - 32% dochodu uzyskanego w danym miesiącu.”,

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl