Planowane zmiany w ustawie o CIT

15:13, 23.03.2020 Łukasz Błażewicz - doradca podatkowy

W związku z epidemią koronawirusa planowane są zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych.

Projekt z dnia 21 marca 2020 r. ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, przewiduje zmiany w obszarze podatku CIT, które dotyczą:
-  możliwości wstecznego rozliczenia straty poniesionej w 2020 r.,
-  odliczenia od podstawy opodatkowania darowizn,
-  odroczenia terminu wpłaty podatku od przychodów z budynków,
-  zwolnienia z obowiązku stosowania przepisów dotyczących terminowego regulowania zobowiązań,
-   rezygnacji z uproszczonego sposobu wpłaty zaliczek.

Możliwość wstecznego rozliczenia straty podatkowej poniesionej w 2020 r.

Planowane jest, aby podatnikom CIT, którzy w związku z pandemią koronawirusa ponieśli stratę podatkową w roku podatkowym, który trwał w 2020 r., oraz jednocześnie uzyskali w 2020 r. podatkowym przychody niższe (o co najmniej 50%) niż przychody w roku bezpośrednio poprzedzającym ten rok, mogli jednorazowo obniżyć o wysokość tej straty (nie więcej jednak niż o kwotę 5 mln zł) dochód uzyskany w tym bezpośrednio poprzedzającym roku.

Strata nieodliczona według powyższych reguł będzie podlegała odliczeniu według standardowych reguł odliczania straty (tj. od dochodu osiągniętego w kolejnych 5 latach po roku poniesienia straty, z uwzględnieniem obowiązujących limitów).

Jeżeli zeznanie za ten poprzedni rok zostanie już złożone, to wówczas uwzględnienie straty poniesionej w roku wystąpienia epidemii będzie dokonywane przez korektę zeznania.

 Odliczenie od podstawy opodatkowania darowizn

Podatnikom, którzy przekażą w 2020 r. darowizny na cele przeciwdziałania epidemii będzie przysługiwało odliczenie przekazanych darowizn.

Zgodnie z projektem dotyczyć to będzie darowizn przekazanych na rzecz:
a) podmiotów prowadzących działalność leczniczą, które zostały wyznaczone do przeciwdziałania epidemii koronawirusa (art. 7 specustawy),
b) Agencji Rezerw Materiałowych,
c) Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.

Odliczenie to będzie mogło być dokonane zarówno na etapie obliczania rocznego podatku, jak i zaliczki na podatek. Będzie to odliczenie od podstawy opodatkowania.

Odliczenie tych darowizn nie będzie limitowane (w porównaniu do darowizn np. na cele pożytku publicznego, gdzie maksymalna kwota do odliczenia nie może przekroczyć 10% dochodu darczyńcy). Obowiązki związane z udokumentowaniem takich darowizn będą analogiczne jak w przypadku pozostałych tego rodzaju odliczeń.

 Odroczenie terminu wpłaty podatku od przychodów z budynków

Planuje się, aby termin płatności podatku od przychodów z budynków (art. 24b ustawy o CIT), za miesiące marzec-maj 2020 r. został przedłużony do 20 lipca 2020 r., ale tylko dla podatników, którzy spełniają następujące warunki:
a) w danym miesiącu ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu epidemii;
b) przychody podatkowe uzyskane w danym miesiącu, są niższe o przynajmniej 50% od przychodów z analogicznego miesiąca roku poprzedniego (ewentualnie średnich przychodów uzyskanych w poprzednim roku podatkowym – dla podatników rozpoczynających prowadzenie działalności w 2019 roku.

 Zwolnienie z obowiązku stosowania przepisów dotyczących terminowego regulowania zobowiązań

Podatnicy, którzy nie zapłacą terminowo faktur nie będą musieli podwyższać podstawy obliczenia zaliczki o wartość nieuregulowanego w terminie zobowiązania (zgodnie z art. 25 ust. 19 pkt 2 ustawy o CIT). Powyższe dotyczy tych podatników, którzy
a) w danym miesiącu ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu epidemii,
b) przychody podatkowe uzyskane w danym miesiącu, są niższe o przynajmniej 50% od przychodów z analogicznego miesiąca roku poprzedniego (ewentualnie średnich przychodów uzyskanych w poprzednim roku podatkowym – dla podatników rozpoczynających prowadzenie działalności w 2019 r.).

Powyższe rozwiązanie ma dotyczyć obliczania zaliczek za poszczególne okresy rozliczeniowe przypadające w 2020 r.

Jednocześnie podatnicy, których rok podatkowy zakończy się przez 1.10.2020 r. nie będą zobowiązani do stosowania przepisów nakazujących podwyższenie podstawy opodatkowania w rozliczeniu rocznym (w związku z posiadaniem nieopłaconych zobowiązań – art. 18f CIT). O ile to zobowiązanie nie zostanie zapłacone, to odpowiednie podwyższenie podstawy opodatkowania będzie musiało być dokonane na etapie obliczania zaliczek począwszy od rozliczenia pierwszej zaliczki za 2021 rok.

Rezygnacja z uproszczonego sposobu wpłaty zaliczek

Planuje się, aby mali podatnicy, którzy wybrali uproszczoną formę wpłaty zaliczek, o której mowa w art. 25 ust. 6 ustawy o CIT, mogli zrezygnować z tej formy wpłaty zaliczek za miesiące marzec-grudzień 2020 r. Po rezygnacji z uproszczonego sposobu wpłaty zaliczek, za kolejne miesiące zaliczki byłyby obliczane według tradycyjnych reguł (czyli w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące – w ramach tych zaliczek za poprzednie miesiące uwzględnia się wysokość zaliczek, które były należne za miesiące, w których stosowano uproszczony sposób wpłaty zaliczek).

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl