Planowane zmiany w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych
Z początkiem 2020 roku mają wejść w życie nowe przepisy, poprawiające sytuację wierzycieli w transakcjach handlowych.
W dniu 29 maja br. skierowano do pierwszego czytania w Sejmie projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych (druk nr 3475).
Planowane zmiany mają ułatwić walkę z zatorami płatniczymi w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Nowelizacja obejmie m. in. ustawę z 8 marca 2013 roku o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.
Jedną z „nowości” przewidzianych w projekcie jest obowiązek raportowania przez dużych przedsiębiorców (podatkowe grupy kapitałowe oraz innych przedsiębiorców, jeżeli ich roczny obrót przekracza 50 mln euro) wartości należności i zobowiązań z transakcji handlowych oraz terminów w jakich są - odpowiednio - otrzymywane i regulowane. Sprawozdania będą składane corocznie do 31 stycznia ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych.
Duzi przedsiębiorcy będą również zobowiązani do składania oświadczenia o swoim statusie najpóźniej w momencie zawarcia umowy.
Ponadto, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta uzyska możliwość nakładania kar pieniężnych na przedsiębiorców nadmiernie opóźniających się w spełnianiu świadczeń pieniężnych z tytułu transakcji handlowych, po przeprowadzeniu uregulowanego w projekcie postępowania.
Ustawodawca planuje również podwyższenie o 2 punkty procentowe stopy odsetek za opóźnienia w transakcjach handlowych (za wyjątkiem podmiotów leczniczych).
Nowelizacja przewiduje także wprowadzenie trójstopniowego progu wysokości rekompensaty z tytułu kosztów odzyskiwania należności. Według obecnego stanu prawnego za każde niespełnione w terminie świadczenie można dochodzić rekompensaty o równowartości 40 euro. Po zmianach wysokość tego wynagrodzenia miałaby być uzależniona od samej wartości spóźnionego świadczenia pieniężnego i wynosiłaby 40 euro dla świadczeń o wartości do 1 tys. euro, 70 euro dla świadczeń do 10 tys. euro oraz nawet 100 euro dla spóźnionych należności powyżej 100 tys. euro.
Obecny termin zapłaty w transakcjach handlowych, wynoszący co do zasady 60 dni, może być wydłużony, o ile nie jest rażąco krzywdzący dla wierzyciela. Nowelizacja zakłada likwidację tego mechanizmu i wprowadzenie bezwzględnego terminu zapłaty dla transakcji handlowych wynoszącego maksymalnie 60 dni bez możliwości jego wydłużenia, choćby miała ona wynikać ze zgodnej woli stron. Zmiana ta dotyczyć będzie jednak wyłącznie sytuacji, w których dłużnikiem zobowiązanym do zapłaty za towary lub usługi jest duży przedsiębiorca, a wierzycielem jest mikroprzedsiębiorca, mały przedsiębiorca albo średni przedsiębiorca.
Planowane wejście w życie nowych przepisów to 1 stycznia 2020 r.