Planowane zmiany w zakresie cen transferowych

13:38, 07.10.2020 Łukasz Błażewicz - doradca podatkowy

Planowane zmiany w ustawach podatkowych obejmą swoim zakresem obowiązek sporządzania dokumentacji lokalnej w kontekście transakcji z rajami podatkowymi.

Projekt ustawy zmieniającej ustawy o podatkach dochodowych (druk sejmowy nr 642) obejmuje m.in. kwestie cen transferowych.

1. Zmiany dotyczące dokumentacji lokalnej dotyczącej transakcji z rajami podatkowymi.

Zakładane jest rozszerzenie obowiązku dokumentacyjnego o transakcje o charakterze sprzedażowym, realizowane z podmiotem z terytorium lub kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową. Dotychczas bowiem obowiązek sporządzenia dokumentacji obejmował zasadniczo transakcje o charakterze zakupowym, to jest transakcje związane z zapłatą należności na rzecz pomiotu z raju podatkowego. Nie ulegnie zmianie wartość transakcji, w przypadku której występuje obowiązek sporządzenia dokumentacji – tj. 100.000 zł. Tak więc obowiązek sporządzenia dokumentacji lokalnej dla transakcji z podmiotem z raju podatkowego ma dotyczyć zarówno transakcji zakupowych, jak i sprzedażowych

Jednocześnie doprecyzowany zostanie zakres podmiotowy takiej dokumentacji – dotyczy ona tych transakcji, w przypadku których rzeczywisty właściciel ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową. Kwestia która w praktyce będzie mogła sprawiać wątpliwości jest obowiązek dochowania należytej staranności, przy weryfikacji przez podatnika, czy rzeczywistym właścicielem należności nie jest podmiot z raju podatkowego.

W sporządzanej dokumentacji lokalnej, dotyczącej transakcji z podmiotem z raju podatkowego wymagane będzie uzasadnienie gospodarcze tej transakcji, w szczególności opis spodziewanych korzyści ekonomicznych, w tym podatkowych.  

(zmiany w przepisach art. 11i, art. 11k , art. 11o i 11q ustawy o CIT; odpowiednio art. 23u, art. 23w, art. 23za, art. 23zc ustawy o PIT).

2. Brak obowiązku posiadania oświadczenia o sporządzeniu korekty cen transferowych.

Istotne uproszczenie jest planowane dla podatników dokonujących korekty cen transferowych. W tym zakresie jest zakładane czasowe zwolnienie z obowiązku posiadania oświadczenia od podmiotu powiązanego (kontrahenta) o dokonaniu przez niego korekty cen transferowych w tej samej wysokości co podatnik. Powyższe uproszczenie ma dotyczyć korekt dokonywanych za rok podatkowy, lub w momencie w którym na całym terytorium Polski obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii ogłoszone w związku z COVID-19.

(dodanie art. 31z1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych – specustawa COVID)

 3. Czasowe rozszerzenie zwolnienia z obowiązku sporządzenia dokumentacji lokalnej

Planowane jest stosowanie zwolnienia z obowiązku sporządzenia dokumentacji lokalnej, o którym mowa w art. 23z pkt 1 ustawy o PIT, i art. 11n pkt 1 ustawy o CIT w roku podatkowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 2019 r. (w którym na całym obszarze RP obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii ogłoszone w związku z COVID-19) również w sytuacji poniesienia straty podatkowej. W tym przypadku jest jednak wymagane, aby przychody podatnika (który poniósł stratę) za rok podatkowy (za który analizuje się obowiązek dokumentacyjny) były niższe o co najmniej 50% niż przychody z roku poprzedniego.

(dodanie art. 31z2 specustawy COVID)

4. Czasowe uproszczenia w zakresie składania oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji lokalnej.

Planowane jest, aby oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji lokalnej (art. 23y PIT i art. 11m CIT) mogło być podpisane przez:
- osobę fizyczną – w przypadku podatnika będącego osobą fizyczną,
- osobę upoważnioną przez przedsiębiorcę zagranicznego do reprezentowania go w oddziale - w przypadku podmiotu powiązanego będącego przedsiębiorcą zagranicznym posiadającym oddział na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- osobę uprawnioną do reprezentacji - w przypadku pozostałych podmiotów powiązanych.

Ta zmiana ma dotyczyć oświadczeń składanych za rok podatkowy (obrotowy) lub w momencie, w którym na całym terytorium RP obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego (epidemii) w związku z COVID-19.

Powyższe uproszczenie jest szczególnie istotne w przypadku podmiotów, w których kilka osób spełnia kryteria kierownika jednostki (w rozumieniu ustawy o rachunkowości) – zgodnie z ogólnymi zasadami, w tej sytuacji oświadczenie musi złożyć i podpisać każda z osób uprawnionych do reprezentacji.

(dodanie art. 31z3 specustawy COVID)

Zmiany wskazane w punkcie 1 będą obowiązywały począwszy od sporządzania DCT za rok 2021 (lub rok podatkowy, zaczynający się w 2021 r.). Natomiast pozostałe uproszczenia mają być stosowane również w kontekście roku 2020 – przy czym należy pamiętać, że mają one ograniczony czasowo charakter.

Projekt ustawy ma być rozpatrywany na następnym posiedzeniu Sejmu, odbywającym się w dniach 7-8 października 2020 r. Z postępem prac nad projektem, oraz z jego treścią mogą się Państwo zapoznać na stronie Sejmu.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl