Po przekształceniu spółka ma prawo do ulgi na zakup nowych kas fiskalnych
Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową uprawnia do ponownego skorzystania z ulgi na zakup kas fiskalnych.
Takie wnioski wynikają z uzasadnienia do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 14 czerwca 2018 r. (sygn. akt I SA/Ke 432/16; wyrok nieprawomocny), w którym wskazano, że w przypadku takiego przekształcenia nie dochodzi bowiem do sukcesji generalnej, a jedynie do sukcesji praw. Spółce nie można więc odmówić prawa do ulgi przy zakupie kas rejestrujących, ponieważ nie przejmuje ona obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu tych urządzeń.
Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który prowadził około 90 sklepów, w których zgodnie z art. 111 ustawy o VAT stosowane były kasy fiskalne. Skorzystał on z preferencji na zakup kas fiskalnych. Następnie dokonał przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Początkowo spółka korzystała ze starych kas fiskalnych zakupionych przez wspólnika. Jednakże sukcesywnie instalowała i fiskalizowała w poszczególnych punktach handlowych nowo zakupione kasy fiskalne (121 sztuk). Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem czy przysługuje jej ulga na zakup w/w urządzeń.
Organ podatkowy wskazał, iż prawo do skorzystania z ww. ulgi jest prawem przysługującym podatnikowi jednorazowo w trakcie jego działalności gospodarczej, a co za tym idzie, w sytuacji przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę kapitałową, spółka przekształcona - jako następca prawny nie nabywa ponownie prawa do ulgi z tytułu zakupu kas rejestrujących. Jego zdaniem, spółka przejęła istniejący już obowiązek powadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, a zatem nie ma ona podstawy prawnej do odliczenia od podatku kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących, ponieważ nie jest podatnikiem, który rozpoczyna ewidencjonowanie, zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy o VAT.
Spółka nie zgadzając się ze stanowiskiem organu podatkowego, złożyła skargę do WSA w Kielcach na wydaną interpretację indywidualną. W uzasadnieniu zwróciła uwagę na to, że organy nie uwzględniły specyfiki przekształcenia na podstawie art. 551 § 5 k.s.h., a także szczególnej regulacji art. 93a § 4 Ordynacji podatkowej w odniesieniu do sukcesji podatkowej w takim przypadku. W rezultacie niesłusznie uznały, że spółka powstała z przekształcenia jest również sukcesorem obowiązków podatkowych osoby fizycznej. Z literalnego brzmienia art. 93a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa wynika jej zdaniem tylko sukcesja praw. Przejęcie wyłącznie praw przewidziano jedynie w przypadku tego przekształcenia. W ocenie skarżącego jest to świadome zamierzenie prawodawcy, który uwzględnił fakt, że w przypadku przekształcenia działalności osoby fizycznej w spółkę z o.o., na podstawie art. 551 § 5 k.s.h., osoba ta nie przestaje istnieć, a spółka nie jest z nią tożsama, natomiast w przypadku innych przekształceń podmiot przekształcany ulega prawnemu unicestwieniu, a jego obowiązki podatkowe muszą być przejęte (kontynuowane) przez następcę prawnego, inaczej nie byłoby możliwości ich wyegzekwowania.
Wojewódzki Sąd Administracyjnych w Kielcach zgodził się ze stanowiskiem spółki. Podkreślił, że organ dokonał błędnej wykładni 112b Ordynacji podatkowej przyjmując, że przepis ten rozszerza zakres sukcesji wynikającej z literalnego brzmienia art. 93a § 4 Ordynacji podatkowej. Zdaniem sądu administracyjnego, z unormowanie tego nie można wyprowadzić bowiem wniosku o wstąpieniu przez spółkę w obowiązki osoby fizycznej. Nie istnieje możliwość ponoszenia odpowiedzialności jednocześnie jako następca prawny oraz jako osoba trzecia. Ordynacja podatkowa wyraźnie rozróżnia te dwie formy odpowiedzialności. Według WSA w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową nie dochodzi więc do sukcesji generalnej, a jedynie do sukcesji praw. Sąd podkreślił też, że nowa spółka nie może posługiwać się danymi zawartymi w pamięci fiskalnej, bo jest to technicznie niemożliwe.