Podatek PIT od nagród otrzymywanych przez uczestników akcji promocyjnych

10:48, 10.02.2017 Piotr Adamczyk

Osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą muszą dokonać samoopodatkowania uzyskanych przychodów z tytułu udziału w konkursach i akcjach promocyjnych, na tych samych zasadach, na jakich są opodatkowane ich przychody z prowadzonej działalności gospodarczej. Spółka przekazująca nagrody na rzecz przedsiębiorców nie jest zobowiązana do pobrania i odprowadzenia zaliczek na podatek z tego tytułu. Takie stanowisko wynika z interpretacji podatkowej z dnia 2 lutego 2017 r.  (znak: 2461-IBPB-1-1.4511.652.2016.1.BS).

Sprawa dotyczyła spółki, która w ramach działań mających na celu zwiększenie sprzedaży organizowała różnego rodzaju akcje promocyjne o charakterze konkursów, czy sprzedaży premiowych. Uczestnikami poszczególnych akcji były między innymi osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Spółka w ramach organizowanych akcji wydawała przedmiotowym przedsiębiorcom nagrody oraz inne świadczenia promocyjne. Spółka uważała, że wartość świadczenia otrzymana przez poszczególnych przedsiębiorców powinna zostać zaliczona do źródła przychodu wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, a więc do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. W konsekwencji, na spółce nie ciążyłyby obowiązki płatnika.

Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za prawidłowe. Przypomniał, że zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT przychodem z działalności gospodarczej jest wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. W rezultacie, na podstawie art. 44 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy. Niewątpliwie zdaniem organu podatkowego do wskazanej kategorii przychodów można zaliczyć każde świadczenie otrzymane przez przedsiębiorcę z tytułu udziału w akcji promocyjnej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. W konsekwencji przedmiotowi uczestnicy sami dokonują opodatkowania tych dochodów.

Należy zauważyć, że powyższe, korzystne stanowisko dla organizatora konkursu niekoniecznie będzie takim samym po stronie jego uczestników, którzy jako beneficjenci nagród w ramach organizowanych akcji promocyjnych są zobowiązani do opodatkowania przychodu z tego tytułu. Organ podatkowy podkreślił też, iż w analizowanym stanie faktycznym zastosowanie zwolnienia przedmiotowego do nagród poniżej wartości 760 zł nie może mieć miejsca, gdyż wygrane zostały otrzymane przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl