Polski Ład w podatku od towarów i usług
Zmiany wprowadzane w ramach Polskiego Ładu nie czynią rewolucji w zakresie podatku VAT.
Nowelizacje dotyczące podatku VAT biegną niejako własnym torem, nie oznacza to jednak, że ten obszar rozliczeń podatkowych został w Polskim Ładzie całkowicie pominięty.
Artykuł 14 ustawy z dnia 29 października 2021 r. (aktualnie czekającej na podpis Prezydenta) wprowadza nowe rozwiązania dotyczące:
1. Dokonywania wspólnego rozliczenia VAT w grupie kapitałowej.
Pojawi się nowa kategoria podatników, tzw. „grupa VAT”, rozumiana jako grupa, z zasady, krajowych podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie (w sposób określony w ustawie), zarejestrowana jako podatnik podatku. Utworzenie grupy VAT wymaga zawarcia umowy, której elementem jest m.in. wskazanie podmiotu reprezentującego grupę w zakresie praw i obowiązków na gruncie podatku od towarów i usług - przedstawiciela grupy VAT. W ramach grupy VAT czynności krajowe wykonywane pomiędzy jej członkami nie będą rodziły skutków na gruncie podatku od towarów i usług, natomiast transakcje realizowane przez członków z podmiotami spoza grupy VAT będą uznawane za dokonane przez grupę VAT i ujmowane w jednej deklaracji podatkowej.
Członkowie grupy VAT będą odpowiadać za zobowiązania z tytułu podatku na zasadzie solidarności.
2. Możliwości rezygnacji ze zwolnienia od podatku w odniesieniu do świadczenia usług finansowych
Czynny podatnik VAT świadczący usługi w zakresie usług zwolnionych na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 28-41 ustawy o VAT, tj. m.in. w zakresie:
- transakcji, łącznie z pośrednictwem, dotyczące walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy,
- udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych,
- udzielania poręczeń, gwarancji i wszelkich innych zabezpieczeń transakcji finansowych i ubezpieczeniowych,
będzie miał możliwość wyboru opodatkowania tych usług, jeżeli złoży naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne zawiadomienie o wyborze opodatkowania tych usług przed początkiem okresu rozliczeniowego, od którego rezygnuje ze zwolnienia. Wybór będzie wiążący co najmniej przez okres 2 lat.
3. Zasad przyjmowania zapłat, kas fiskalnych i nowego terminu zwrotu VAT
Na podstawie zmienionych przepisów Prawa przedsiębiorców, przedsiębiorcy mający obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, będą zobowiązani zapewnić możliwość dokonywania zapłaty kartą płatniczą w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana.
Dodatkowo, jeżeli fiskalizacja następuje przy użyciu kasy on-line, konieczne będzie zapewnienie współpracy kasy rejestrującej z terminalem płatniczym.
Powyższe zmiany w Prawie przedsiębiorców niejako zdeterminowały zmiany w podatku VAT dotyczące:
- czasowego wyłączenia możliwości żądania bezpośredniego zwrotu podatku przez podatników, którzy naruszą obowiązek zapewnienia płatności przy użyciu kas płatniczych w każdym miejscu prowadzenia działalności, w którym sprzedaż jest fiskalizowana,
- skrócenia do 15 dni terminu zwrotu podatku dla podatników, u których udział procentowy wartości sprzedaży brutto zarejestrowanej przy użyciu kas on-line, w sprzedaży ogółem w danym okresie był nie niższy niż 80%, a udział otrzymanych płatności z wykorzystaniem instrumentów płatniczych udokumentowanych paragonami, że płatność nastąpiła w taki właśnie sposób, był nie niższy niż 80%, o ile spełnione zostaną dalsze warunki określone w przepisach,
- dodatkowego zobowiązania podatkowego w kwocie 5.000 zł z tytułu niezapewnienia współpracy kasy rejestrującej on-line z terminalem płatniczym.
Niezależnie od Polskiego Ładu, na podstawie odrębnego aktu nowelizującego ustawę o VAT, od nowego roku mają wejść w życie uregulowania dotyczące faktur ustrukturyzowanych i ich fakultatywnego stosowania.