Ponowna zapłata przelewem kosztu uregulowanego wcześniej gotówką a KUP
Zgodnie z przepisami ustawy o CIT (art. 15d) podatnicy będący przedsiębiorcami zobligowani są do regulowania zobowiązań na rzecz swoich biznesowych kontrahentów (innych przedsiębiorców) za pośrednictwem rachunku płatniczego (z tzw. „białej listy”).
Obowiązek ten dotyczy sytuacji, w których jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty (art. 19 ustawy Prawo przedsiębiorców).
W przypadku uregulowania przez podatnika takiej płatności w gotówce, wydatek nie może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.
W interpretacji indywidualnej z dnia 22 lutego 2022 r., znak: 0111-KDIB1-2.4010.397.2021.2.DP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że jeżeli kontrahent Spółki zwróci Spółce gotówkę otrzymaną tytułem zapłaty za faktury uregulowane gotówką, i następnie Spółka ureguluje płatność za te faktury w formie przelewu bankowego, to Spółka będzie mogła zaliczyć ten wydatek do kosztów uzyskania.
Ponowne (prawidłowe) uregulowanie zobowiązania pozwala zatem na odwrócenie negatywnych konsekwencji wynikających z faktu nieprzestrzegania przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców. Choć w interpretacji tej nie jest ten wątek w ogóle poruszany, to – w mojej ocenie – na podkreślenie zasługuje kolejność, w jakiej taka „korekta” winna przebiegać, aby jej skuteczność nie rodziła wątpliwości organów podatkowych. Po pierwotnym sprzecznym z przepisami (gotówkowym) uregulowaniu zobowiązania następuje zwrot świadczenia oraz ponowna prawidłowa zapłata przelewem (a nie odwrotnie, czyli nie najpierw ponowna zapłata przelewem, a potem zwrot „nadpłaconych” wartości).
Niezmiernie ważną kwestią jest również moment, w którym taki wydatek będzie ostatecznie stanowił dla podatnika regulującego zobowiązanie koszt uzyskania przychodu. W sytuacji, w której podatnik finalnie dokonuje płatności całej kwoty transakcji za pomocą rachunku płatniczego nie zachodzi przesłanka do wyłączenia takiej płatności z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15d ustawy o podatku CIT. Organ podatkowy uznał, że momentem tym będzie data wykonania stosownego przelewu (czyli „ponownej” zapłaty z wykorzystaniem rachunku płatniczego).