Potrącenie z tytułu kar umownych zwalnia dłużnika z obowiązku korekty VAT naliczonego
Podatnik, który nie uregulował należności za fakturę w terminie 150 dni od upływu terminu płatności, zgodnie z art. 89b ustawy o VAT jest zobowiązany pomniejszyć podatek naliczony o kwotę VAT odliczonego na podstawie tego dokumentu, w zakresie przypadającym na nieuregulowane zobowiązanie.
Z zasady każdy sposób uregulowania faktury wyłącza obowiązek korekty po stronie dłużnika, nie mniej jednak w praktyce mogą pojawić się sytuacje budzące wątpliwości. To takiego właśnie przypadku odniósł się Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 24 lutego 2017 r. sygn. 2461-IBPP2.4512.1012.2.BW.
W stanie faktycznym podatnik odliczał VAT z faktur wystawianych przez kontrahenta, który ostatecznie nie wywiązał się w pełni z umowy. Skutkiem powyższego podatnik zerwał umowę i obciążył kontrahenta karą umowną. Kwotę kary, udokumentowana notą księgową, potrącił z należności kontrahenta wynikających z wystawionych uprzednio faktur. Kontrahent nie zgadza się z naliczeniem kary, ale nie złożył pozwu o zapłatę z tytułu nieuzasadnionego obciążenia karami umownym.
Pytanie podatnika brzmiało, czy w takich okolicznościach ma obowiązek dokonać pomniejszenia podatku VAT naliczonego na podstawie art. 89b ustawy o VAT?
Organ przychylił się do stanowiska podatnika uznając, iż w sytuacji, w której:
- przy podpisywaniu umowy strony umówiły się na naliczenie kar umownych w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy oraz jednocześnie,
- skoro kontrahent nie podejmuje żadnych czynności w celu wyjaśnienia zasadności naliczenia tychże kar (nie wniósł jakikolwiek roszczeń na piśmie),
kwot objętych potrąceniem nie można uznać za kwoty nieuregulowane w rozumieniu art. 89b ustawy.
W konsekwencji podatnik nie będzie miał obowiązku skorygowania podatku naliczonego w tym zakresie.