Pożyczka dla mikroprzedsiębiorców
W ramach Tarczy Antykryzysowej wprowadzono możliwość skorzystania z niskooprocentowanej pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, udzielanej przez starostę ze środków Funduszu Pracy.
Z takiej formy pomocy jednorazowo mogą skorzystać podmioty prowadzące działalność gospodarczą przed dniem 1 marca 2020 r., które spełniają definicję mikroprzedsiębiorcy zawartą w ustawie z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, tj. w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniali łącznie następujące warunki:
- zatrudniali średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
- osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów ich bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
Pożyczka może być udzielona do wysokości 5 000 zł, jej oprocentowanie jest stałe i wynosi w skali roku 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez NBP. Okres spłaty pożyczki nie może być dłuższy niż 12 miesięcy, z karencją w spłacie kapitału wraz z odsetkami przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.
Wniosek o pożyczkę należy złożyć w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym terytorialnie ze względu na miejsce prowadzenie działalności gospodarczej, po ogłoszeniu naboru przez dyrektora PUP.
Istnieje również możliwość złożenia wniosku poprzez platformę praca.gov.pl
Zmiana w zakresie warunków umorzenia pożyczki
We wcześniejszej wersji ustawy o COVID-19, znajdował się zapis, wskazujący, że udzielona pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlegała umorzeniu, pod warunkiem, że przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia nie zmniejszy on stanu zatrudnienia w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r.
Ustawą z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, dokonano jednak modyfikacji powyższego przepisu i zgodnie z jego nowym brzmieniem, aby mikroprzedsiębiorca mógł skorzystać z umorzenia udzielonej mu pożyczki wystarczy, że będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki i złoży odpowiedni wniosek.
Nowe, korzystniejsze warunki dotyczące umorzenia udzielonej pożyczki będą miały zastosowanie również do pożyczek udzielonych w momencie obowiązywania wcześniejszej wersji przepisów.
W praktyce powyższa zmiana polegająca na rezygnacji z warunku utrzymania przez mikroprzedsiębiorcę stanu zatrudnienia de facto daje możliwość skorzystania z umorzenia pożyczki również podmiotom spełniającym definicję mikroprzedsiębiorcy jednocześnie niezatrudniającym pracowników.