Pracownicy zyskali nowe uprawnienie w sporach z pracodawcami
W dniu 7 listopada br. weszła w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, na skutek której, jeśli sąd pierwszej instancji uzna zwolnienie pracownika za bezprawne, może nakazać jego dalsze zatrudnienie bez czekania na prawomocne orzeczenie.
Zgodnie ze znowelizowanym art. 4772 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, uznając wypowiedzenie umowy o pracę za bezskuteczne albo przywracając pracownika do pracy, sąd na wniosek pracownika może w wyroku nałożyć na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.
Dotychczas bezprawnie zwolniony pracownik mógł wrócić do pracy dopiero na podstawie prawomocnego wyroku (czyli często po postępowaniach przed dwiema instancjami). Obowiązek dalszego zatrudnienia sąd mógł przewidywać tylko w razie uznania zwolnienia za bezskuteczne (czyli gdy sąd pierwszej instancji zdążył wydać wyrok korzystny dla pracownika przed upływem jego okresu wypowiedzenia; w praktyce się to jednak nie zdarzało, ze względu na długotrwałość procesów sądowych).
Zgodnie z nowymi przepisami, gdy sąd drugiej instancji nie podtrzyma orzeczenia sądu pierwszej instancji, pracodawca na którego nałożono obowiązek ponownego zatrudnienia pracownika, będzie mógł wystąpić do Skarbu Państwa o odszkodowanie. Jednak w powództwie takim wymagane będzie wykazanie szkody, co w praktyce może być trudne do udowodnienia.