Prowadzenie rachunku bankowego - limit w cenach transferowych

14:08, 12.07.2021 Łukasz Błażewicz - doradca podatkowy

Dla transakcji prowadzenia rachunku bankowego limit w cenach transferowych liczy się według stawki opłat związanych z prowadzeniem rachunku.

Obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych, w przypadku transakcji kontrolowanych wystąpi jeżeli roczna wartość transakcji jednego rodzaju przekroczy progi dokumentacyjne:
- 10 mln zł dla transakcji towarowych i finansowych,
- 2 mln zł dla transakcji usługowych i innych transakcji.

Ustawy o podatkach dochodowych wskazują jak ustalać wartość transakcji, dla niektórych transakcji finansowych - np. dla transakcji pożyczki i kredytów jest to wartość kapitału.

Jednocześnie nie jest wprost wskazane, jak ustala się wartość transakcji dla usług prowadzenia rachunków bankowych. W tym zakresie można mieć wątpliwości, czy będzie to kwota opłat związanych z prowadzeniem rachunku bankowego, czy też może kwota salda tego rachunku.

Taki problem został przedstawiony przez bank, który świadczy usługi prowadzenia rachunków bankowych (również na rzecz podmiotów powiązanych). Umowa dotycząca prowadzenia rachunków bankowych nie określa ilości środków jakie muszą znajdować się na rachunku. W odniesieniu do opłat, to z jednej strony bank obciąża klientów odsetkami od salda debetowego rachunku, oraz opłatami i prowizjami na zasadach wynikających z umowy oraz tabeli opłat i prowizji. Z drugiej zaś strony bank będzie wypłacać odsetki na rzecz klienta, jeżeli środki na rachunku są oprocentowane.

We wniosku o wydanie interpretacji bank wskazał, że umowa rachunku bankowego ma inny charakter niż w szczególności umowa kredytu i pożyczki.

W związku z powyższym w ocenie wnioskodawcy to właśnie wartość opłat związanych z prowadzeniem rachunku należy uznać za wartość transakcji. Przy czym wartość tą odrębnie ustala się od strony przychodowej (gdzie ujmuje się otrzymane odsetki, opłaty i prowizje), a odrębnie od strony kosztowej (odsetki wypłacone).

Powyższe stanowisko potwierdził Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 18-06-2021 (0114-KDIP2-2.4010.107.2021.1.RK), odstępując od uzasadnienia prawnego.

Stanowisko organu jest oczywiście korzystne dla podatników, którzy realizują tego typu transakcje.

Należy jednocześnie wskazać, że w przypadku umów pożyczek i kredytów, gdzie również przychody i koszty stanowią odpowiednio otrzymane i zapłacone odsetki i prowizje limit dokumentacyjny stanowi kwota kapitału - i to niekoniecznie faktycznie udostępnionego, tylko wynikającego z umowy. Powyższe wprost wynika z przepisów.

Tak więc kwestia limitów transakcyjnych nie jest jednolicie rozumiana w kontekście poszczególnych rodzajów transakcji finansowych.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl