Przedsiębiorca może zaliczyć wydatki na naukę języka obcego do kosztów podatkowych
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą bardzo często uczestniczą w różnego rodzaju formach kształcenia, które mają na celu nabycie wiedzy potrzebnej do prowadzenia działalności gospodarczej. Jednym z przykładów jest nauka języka obcego.
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu wydał interpretację potwierdzającą prawo do zaliczenia do kosztów podatkowych, poniesionych przez przedsiębiorcę wydatków na naukę języka obcego[1]. Wniosek o wydanie interpretacji złożył przedsiębiorca będący programistą. W celu poszerzenia wiedzy korzysta on ze specjalistycznej literatury, która jest pisana w języku angielskim. Język angielski jest również powszechnie używany w trakcie programowania, a także w kontaktach z kontrahentami. Dlatego też, zdaniem wnioskodawcy znajomość języka angielskiego jest niezbędna do prowadzenia działalności gospodarczej.
Organ w wydanej interpretacji wskazał, że w przypadku wydatków na kształcenie się przedsiębiorcy, o możliwości zaliczenia wydatku do kosztów decyduje charakter odbywanego szkolenia. Wyróżnić bowiem należy:
- wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,
- wydatki służące podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością, które do zasady mają charakter osobisty.
Organ opierając się na opisie stanu faktycznego przedstawionym przez podatnika wskazał, że skoro znajomość języka angielskiego jest niezbędna do prowadzenia działalności, to wydatki na kształcenie w tym zakresie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Organ przypomniał, że interpretacja jest wydawana w oparciu o opis stanu faktycznego przedstawiony przez podatnika, w związku z tym pełna weryfikacja charakteru wydatku może zostać przeprowadzona dopiero w toku postępowania podatkowego lub kontrolnego.