Przeniesienie nieruchomości do najmu prywatnego neutralne w VAT
Przeniesienie nieruchomości do majątku prywatnego nie wywołuje skutków w VAT pod warunkiem kontynuacji jego wykorzystywania.
Objęcie najmu prywatnego podatkiem zryczałtowanym oraz jednoczesne uznanie swobody właściciela przy kwalifikacji najmu na gruncie ustawy o PIT (najem prywatny czy działalność gospodarcza w zakresie najmu) spowodowały, że niektórzy przedsiębiorcy wycofali lub właśnie noszą się z zamiarem wycofania wynajmowanych składników majątkowych z prowadzonych przez siebie firm i dalszego ich wynajmowania jako osoby prywatne. Jakie są skutki takiego działania w zakresie rozliczeń VAT?
Odpowiadając na to pytanie warto pamiętać o autonomiczności VAT i związanej z tym konieczności odrębnej oceny zdarzeń dla potrzeb tego podatku. W odniesieniu do analizowanej sytuacji świadczenie usług najmu stanowi przejaw działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT, bez względu na to, czy ma miejsce w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, czy też jako najem prywatny. Z punktu widzenia VAT istotna byłaby zmiana przeznaczenia lub sposobu wykorzystywania towarów, z czym może wiązać się obowiązek rozliczenia VAT należnego z tytułu przekazania bądź odpowiednio korekta kwoty odliczonego podatku (np. zaprzestanie wynajmu towaru, od którego odliczono VAT albo przeznaczenie go do najmu zwolnionego od podatku). Okoliczność wycofania towaru (nieruchomości, samochodu, etc.) z majątku przedsiębiorstwa do majątku prywatnego przedsiębiorcy samodzielnie nie rodzi konsekwencji w zakresie rozliczeń VAT, jeżeli najem jest kontynuowany.
Analogiczne stanowisko zajął Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 8 kwietnia 2022 r. (sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.5.2022.3.KT), potwierdzając, że „wycofanie nieruchomości (budynku usługowo-handlowego) z majątku (…) działalności gospodarczej, a następnie przekazanie jej do (…) majątku prywatnego w celu wykorzystywania tej nieruchomości do działalności opodatkowanej podatkiem VAT z tytułu najmu, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT”.
W świetle przepisów ustawy o VAT osoba prowadząca działalność gospodarczą jest „jednym” podatnikiem w odniesieniu do całokształtu realizowanych czynności, które raportuje odpowiednio w „jednej” deklaracji podatkowej. Zatem przedsiębiorca o statusie czynnego podatnika VAT, kontynuując najem po przeniesieniu wynajmowanego towaru do majątku prywatnego, będzie zobowiązany w dalszym ciągu wykazywać świadczenie tych usług w przesyłanym przez siebie JPK_V7M/V7K.