Przepisy o schematach podatkowych mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej
Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 28 stycznia 2021 roku wydał precedensowy wyrok (I FSK 1703/20) dotyczący możliwości wydawania interpretacji indywidualnych w zakresie przepisów regulujących raportowanie schematów podatkowych.
NSA orzekł, że obowiązki prawno-podatkowe wynikające z działu III rozdziału 11a Ordynacji podatkowej, tj. związane z tzw. obowiązkiem raportowania schematów podatkowych, objęte są zakresem postępowania interpretacyjnego na podstawie art. 14b i nast. Ordynacji podatkowej.
W przedmiotowej sprawie jedna z firm kupujących od spółki cypryjskiej usługi przewozu morskiego chciała wiedzieć, czy będzie musiała złożyć informację o schemacie podatkowym, w związku z tym że odniesie korzyść podatkową (zwolnienie z poboru podatku, zgodnie z przepisami). W związku z tym złożyła stosowny wniosek o wydanie interpretacji do Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Ten jednak odmówił jej wydania, gdyż uznał, że raportowanie schematów to przepisy procesowe, a one nie mogą być przedmiotem interpretacji. Zdaniem organu mogą one dotyczyć wyłącznie przepisów prawa materialnego. Również WSA w Krakowie – do którego odwołał się wnioskodawca - w wyroku z 28 maja 2020 r. przyjął, że przepisy o raportowaniu schematów podatkowych nie mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej, ponieważ są to przepisy procesowe.
Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się jednak w tej kwestii ani z organem podatkowym, ani z sądem i w konsekwencji uchylił postanowienie dyrektora KIS oraz wyrok WSA w tej sprawie.
W uzasadnieniu swego wyroku NSA podkreślił, że przepisy działu III rozdziału 11a Ordynacji podatkowej nie mają jednolitego charakteru. Jest to niejednorodny zbiór norm prawnych, wśród których można wskazać zarówno przepisy materialne, jak i procesowe, w tym takie, które objęte są wspomnianym katalogiem wyłączeń z art. 14b § 2a Ordynacji podatkowej, w szczególności "regulujące właściwość, uprawnienia i obowiązki organów podatkowych". Niemniej w zakresie objętym pytaniem interpretacyjnym spółki, tj. zwłaszcza w odniesieniu do obowiązku złożenia informacji o schemacie podatkowym, przepisy te należy uznać za regulacje materialnoprawne, podlegające interpretacji przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Analizowany wyrok jest o tyle istotny, że dotychczas na poziomie wojewódzkich sądów administracyjnych nie wykształciła się jednolita linia orzecznicza w tym względzie. W ostatnim czasie przeważały jednak wyroki korzystne dla podatników (np. WSA w Poznaniu z 13 maja 2020 r., sygn. akt I SA/Po 39/20 oraz z 24 lipca 2020 r., sygn. akt I SA/Po 52/20, WSA w Warszawie z 30 kwietnia 2020 r., sygn. akt III SA/Wa 2430/19).
Należy mieć nadzieję, że wyrok NSA zmieni niekorzystną praktykę Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w tego rodzaju sprawach i pozwoli podatnikom rozwiać liczne wątpliwości dotyczące obowiązków z zakresu raportowania o schematach podatkowych.