Przychód i koszt w zależności od stopnia wykonania świadczenia

13:55, 08.04.2019 Karol Przydatek

Momentem, który wyznaczył datę powstania przychodu powinna być data częściowego wykonania usługi, jeżeli umowa przewiduje takie postanowienia - a nie data otrzymania zaliczki.

Przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych jest, co do zasady, ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, o ile nie odbiega ona w sposób znaczący od wartości rynkowej. Za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Jednocześnie zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Wątpliwości może budzić kwestia uznania za przychody zaliczek zapłaconych na poczet usług, które w trakcie roku podatkowego zostały tylko częściowo wykonane. Problematyka otrzymanych zaliczek  na poczet przyszłych świadczeń została poruszona m.in. w interpretacji indywidualnej wydanej dnia 2 kwietnia 2019 roku (0111-KDIB1-2.4010.28.2019.2.MS) przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Spółka składająca wniosek wykonuje działalność gospodarczą polegającą na tworzeniu dokumentacji projektowej. W związku z otrzymanym zleceniem od zagranicznego klienta, Spółka podpisała umowę na wykonanie dokumentacji, przy zawarciu której otrzymała 20% wynagrodzenia. Dodatkowo zamieszczono w niej postanowienie traktujące o tym, iż Spółka będzie dostarczać dokumentację w częściach zgodnie z terminarzem. Dodatkowo Spółka była zobowiązana do składania raportu o zaawansowaniu prac nad dokumentacją ze wskazaniem procentowego stopnia realizacji zlecenia.

Analogiczną umowę podpisała Spółka z Podwykonawcą.

W trakcie 2018 roku realizację zlecenia ustalono na 14,98% - w takim samym stopniu w ramach obu umów.  Powyższa sytuacja sprawiła, iż Spółka nie była pewna czy i w jakiej wysokości powinna rozpoznać przychód. Przywołując wcześniej poruszone przepisy, należy wskazać, że zaliczka otrzymana przez Spółkę stanowiła należność na poczet dostawy usług mogących zostać wykonanymi w następnych okresach. Zdaniem Spółki samego uregulowania należności ani wystawienia faktury zaliczkowej, nie można traktować, jako zdarzenia, które wyznaczyło datę powstania przychodu po stronie Spółki.

Momentem, który wyznaczył datę powstania przychodu po stronie Spółki była data częściowego wykonania usługi, której stopień realizacji oszacowany został przez Podwykonawcę, jak i przez Spółkę, na 14,98%. W związku zaś z tym, że usługa ta została wykonana w 14,98%, to w takim również zakresie należało rozpoznać po stronie Spółki przychód.

Jednocześnie Spółka powołała się na art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Organ podatkowy potwierdził, iż w związku z powyższym przychód należny Spółki powstał na poziomie 14,98% i w takim terminie należało również rozpoznać koszt uzyskania przychodu wynikający z należności przypadającej na rzecz Podwykonawcy.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl