Przykłady nadużycia prawa w VAT ? manipulowanie ceną produktów w zestawie
Przy sprzedaży zestawów produktów funkcjonalnie ze sobą niepowiązanych, dla potrzeb VAT należy odrębnie wycenić każdy z nich.
Wycena taka jest bezwzględnie konieczna, jeżeli elementy zestawu objęte są różnymi stawkami VAT. Może przy tym pojawić się pokusa, aby cenę produktu z niższą stawką VAT ustalić na maksymalnie wysokim poziomie, natomiast ten ze stawką wyższą sprzedać - za przysłowiową „złotówkę”, wpływając w ten sposób na obniżenie obciążenia podatkiem VAT.
Powyższy mechanizm wykorzystała podatniczka przy sprzedaży zestawów, na które składały się e-papierosy (VAT 23%) oraz książka (VAT 5%). Cena zestawu - w ramach, której kwota przypadająca na e-papierosy wynosiła 1,23 zł - zapewniała jej zysk, nie zapewniła jednak bezpieczeństwa podatkowego.
W kwestii oceny prawidłowości przyjętego modelu kalkulacji ceny ostatecznie wypowiedział się NSA w wyroku z 26 maja 2017 r. (sygn. I FSK 1944/15). Zdaniem sądu, cyt.:
„W sprawie tej nie było sporne to, że cena zakupu e-papierosów była znacznie wyższa od ustalonej przez skarżącą ceny jej sprzedaży, cena zaś sprzedaży książki wielokrotnie przewyższała cenę zakupu książki. Uwzględniając (…), to że e-papierosy opodatkowane były stawką podstawową, a książki stawką 5% prawidłowo przyjęto w tej sprawie, że skarżąca ustalając tak cenę poszczególnych elementów zestawu w istocie manipulowała podstawą opodatkowania przy sprzedaży towarów opodatkowanych różnymi stawkami podatku VAT osiągając w związku z tym nieuzasadnioną korzyść podatkową szczegółowo opisaną przez organy”.