Pułapki split paymetu
Od 1 listopada wchodzą w życie uregulowania wprowadzające obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do towarów i usług wymienionych w Załączniku nr 15 do ustawy o VAT.
Zidentyfikowanie transakcji objętych obowiązkowym split payment wydaje się być proste, warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.
Obowiązkowy split paytmet będzie dotyczył przypadków, w których łącznie spełnione zostaną następujące przesłanki:
- zapłaty dokonuje podatnik VAT,
- zapłata następuje za towary/usługi dostarczone przez czynnego podatnika VAT,
- kwota należności ogółem z faktury/kwota płaconej zaliczki przekracza 15 000 zł,
- faktura obejmuje towary lub usługi wymienione w Załączniku nr 15 do ustawy o VAT.
Każdy podatnik VAT płaci split paymentem
Po pierwsze należy pamiętać, że obowiązek dokonywania zapłat za faktury z wykorzystaniem podzielonej płatności obejmuje podatników VAT bez względu na ich status jako czynnych albo zwolnionych. Podatnikiem VAT natomiast jest podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą.
Co więcej, podatnicy którzy nabywają lub sprzedają towary bądź usługi wymienione w załączniku nr 15, bez względu na wartość dokonywanych transakcji, będą zobowiązani posiadać rachunek rozliczeniowy w krajowym banku lub imienny rachunek w SKOK otwarty w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Transakcja w walucie obcej = dwa przelewy
Kolejna uwaga dotyczy transakcji krajowych realizowanych w walutach obcych. Rachunki VAT, na które kierowane są kwoty podatku VAT w ramach split payment prowadzone są dla rachunków rozliczeniowych w PLN. W odniesieniu do transakcji realizowanych w walutach obcych objętych obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności, dla potrzeb zapłaty kwoty VAT z faktury przypadającej na objęte nią towary lub usługi z załącznika nr 15, sprzedawca powinien wskazać rachunek w PLN i odpowiednio nie może oczekiwać zapłaty tej kwoty w innej walucie niż PLN.
Data transakcji może niemieć znaczenia
Dalej - nowelizacja nie wprowadza przepisów przejściowych dla innych transakcji niż te, których przedmiotem są towary lub usługi aktualnie objęte odwróconym VAT wymienione w załączniku nr 11 i załączniku nr 14 oraz towary objęte odpowiedzialnością solidarną, wskazane w załączniku nr 13. Do ww. transakcji, zrealizowanych przed 1 listopada 2019 r. do opodatkowania znajdą zastosowanie dotychczasowe przepisy.
Załącznik nr 15 obejmuje jednak również towary i usługi, które nie są wymienione w uchylanych załącznikach nr 11, nr 13 i nr 14, przykładowo: części i akcesoria do pojazdów samochodowych, węgiel, drobny sprzęt komputerowy przy transakcjach nieprzekraczających 20 000 zł netto.
W ich przypadku nowe uregulowania należy stosować wprost od 1 listopada 2019 r., co oznacza, że obowiązkowa płatność podzielona znajdzie zastosowanie do dostaw zrealizowanych przed zmianą przepisów, jeżeli zapłata nastąpi po 31 października 2019 r.