Refaktura mediów jako przychód opodatkowany ryczałtem
W interpretacji indywidualnej z 8 września 2022 r. o sygn. 0115-KDIT1.4011.434.2022.1.MR, Dyrektor KIS stwierdził, że środki pieniężne otrzymane przez podatnika z tytułu refakturowania mediów przy najmie nieruchomości prowadzonym w ramach działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym, stanowią dla niego przychód do opodatkowania. Stanowisko to wraz z innymi wydanymi w tym roku podatkowym, stanowi wyłom od prezentowanej dotąd linii interpretacyjnej organów podatkowych.
W opisanym w interpretacji stanie faktycznym, przedsiębiorca prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W ramach działalności wynajmował lokale mieszkalne i użytkowe osobom fizycznym oraz przedsiębiorcom. Na podstawie zawartych umów najmu, najemcy obowiązani byli ponosić opłaty związane z eksploatacją przedmiotu najmu, m.in. koszty ogrzewania, wody oraz energii według wskazań liczników. Zgodnie z rzeczonymi umowami, najemcy dokonywali wynajmującemu wpłat za te zobowiązania na podstawie wystawionych refaktur. Ten następnie przekazywał je właściwym operatorom mediów bez doliczania marży.
Stanowisko organu podatkowego
Organ podatkowy wskazał, że zgodnie z przepisem art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, także te, o których mowa w art. 14 ustawy o PIT. W myśl tego przepisu, za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Jak wskazano w interpretacji: <<"Kwoty należne" to te przychody, które wynikają ze źródła przychodów, jakim jest działalność gospodarcza i które w następstwie prowadzenia tej działalności stają się wymagalną wierzytelnością, choćby faktycznie środków z tego tytułu jeszcze nie uzyskano. Termin "kwota należna" jest w tym ujęciu tożsamy z pojęciem "wymagalne świadczenie (wierzytelność)".>>
Wskazano następnie, że zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o PIT, do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie zalicza się zwróconych podatnikowi wydatków, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Organ podatkowy wnioskując a contrario wyprowadził twierdzenie, że zwrócone podatnikowi wydatki, które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów stanowią przychody podatnika. W związku z tym uznano, że refaktury kosztów mediów poniesionych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą dotyczą wydatków, które ustawa podatkowa dopuszcza jako koszt uzyskania przychodów. W analizowanym stanie faktycznym powinny więc stanowić przychód do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Podobne stanowiska prezentowano w:
- interpretacji indywidualnej z dnia 11 kwietnia 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.1269.2021.2.KR;
- interpretacji indywidualnej z dnia 2 maja 2022 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.169.2022.1.MR;
- interpretacji indywidualnej z dnia 7 czerwca 2022 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.283.2022.1.MM.
Najem prywatny
Jednocześnie należy wskazać, że stanowisko organów podatkowych w zakresie najmu prywatnego nieruchomości (nie w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej) jest zgoła odmienne. W tym zakresie organy zgodnie wskazują, że refaktura opłat, których ciężar przeniesiono na najemcę, nie stanowią dla podatnika przychodu do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Tytułem przykładu, w interpretacji indywidualnej z dnia 28 kwietnia 2022 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.130.2022.1.ID: „jedynie określona w umowie kwota czynszu będzie stanowić przysporzenie majątkowe dla Pana jako wynajmującego, a tym samym generuje przychód do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Natomiast wymienione przez Pana dodatkowe opłaty mediów (energii elektrycznej, wody, ścieków, wywozu śmieci, ogrzewania), rozliczane wg zużycia, do których zapłaty zobowiązany jest, zgodnie z zawartą umową najmu najemca, nie będą stanowić dla Pana przysporzenia majątkowego. W zakresie uiszczania powyższych opłat pełni Pan jedynie rolę pośrednika pomiędzy najemcą a usługodawcami. W związku z tym, ww. opłaty nie stanowią dla Pana przysporzenia majątkowego, a tym samym nie powodują powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.”