Ryczałt 8,5% tylko od przychodu, który jest zyskiem
W interpretacji z dnia 23 grudnia 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, znak 0112-KDIL2-1.4011.5.2019.3.DJ, organ podatkowy potwierdził, że przy najmie opodatkowanym ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, zwrot kosztów za media i opłat czynszowych nie stanowi przychodu opodatkowanego stawką 8,5%, o ile umowa najmu zawiera postanowienia zobowiązujące Najemcę do zwrotu Wynajmującemu takich kosztów.
W opisie stanu faktycznego, będącego zapytaniem w trybie interpretacji indywidualnej wskazano, że podatnik jest współwłaścicielem mieszkania oraz, że wynajmuje to mieszkanie i ma z wynajmującym podpisaną umowę najmu. Na mocy tej umowy wynajmujący płaci Wnioskodawczyni kwotę najmu oraz wartość czynszu, którą w całości Wnioskodawczyni przelewa na konto Zarządcy nieruchomości.
W ocenie Wnioskodawczyni, powinna ona płacić podatek ryczałtowy tylko od kwoty najmu, która stanowi zysk Wnioskodawczyni, a nie również od kwoty czynszu, która tylko przepływa przez konto Zainteresowanej i którą Wnioskodawczyni w całości przekazuje na rzecz Zarządcy nieruchomości.
Organ podatkowy wskazał, że określona w umowie wysokość czynszu stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, tym samym generuje przychód w rozumieniu podatkowym. Jednakże, aby przychód ten po stronie wynajmującego powstał, muszą zaistnieć przesłanki określone w wyżej powołanym art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Wpłacane przez najemcę kwoty powinny zatem zostać otrzymane przez wynajmującego lub postawione do jego dyspozycji. Warunek ten nie zostanie spełniony w przypadku opłat, do których ponoszenia - zgodnie z umową najmu - zobowiązany jest najemca. W takim przypadku bowiem wynajmujący pełni jedynie rolę pośrednika, przekazując pieniądze najemcy innym podmiotom, uprawnionym do ich otrzymania. Nie można zatem mówić o przysporzeniu majątkowym - a więc i o przychodzie - po jego stronie.
Organ wskazał również, że odmiennie należy podchodzić do sytuacji, w której zawarta między stronami umowa stanowi, że ciężar określonych zobowiązań pieniężnych leży po stronie wynajmującego, to nie ma podstaw, by równowartość wynikających z nich kwot była wyłączona z osiąganych przez niego przychodów. W takim przypadku zapłacony wynajmującemu czynsz najmu stanowi bowiem dla niego w całości definitywne przysporzenie majątkowe - staje się jego własnością jako świadczenie bezzwrotne.