Samochód wykupiony po leasingu można sprzedać bez podatku
Podatnik, który wykupi samochód wykorzystywany w działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu operacyjnego, może go sprzedać bez podatku po 6 miesiącach od jego wykupu, jeśli nie będzie wykorzystywał go po wykupie do działalności gospodarczej.
Powyższe wynika z stanowiska Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 grudnia 2020 r. Sygn. 0115-KDIT1.4011.694.2020.1.MR.
Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Korzystał z samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Umowa przewidywała, iż po zakończeniu umowy przysługuje mu prawo nabycia samochodu za cenę określoną w harmonogramie. Podatnik po zakończeniu umowy leasingu nabył samochód. Samochód został nabyty do majątku prywatnego, a wykup został udokumentowany fakturą imienną wystawioną na osobę fizyczną. Podatnik nie wykorzystuje wykupionego samochodu dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, lecz tylko dla celów prywatnych. Nie ujął faktury dotyczącej wykupu w kosztach podatkowych, ani w ewidencji środków trwałych, nie odliczył także podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej wykup, nie ujmuje wydatków eksploatacyjnych w kosztach podatkowych, ani ewidencji VAT.
W związku z powyższym podatnik zapytał, czy będzie mógł sprzedać samochód na zasadach przewidzianych dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej tj. czy sprzedaż po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym został wykupiony od leasingodawcy, nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych?
Zdaniem podatnika będzie to możliwe. Organ podatkowy zgodził się z podatnikiem. Przypomniał, że przepis art. 10 ust. 1 ustawy o PIT zawiera katalog źródeł przychodów, z których dochody podlegają opodatkowaniu według zasad określonych dla danego źródła przychodów. Jednym ze źródeł przychodów jest wymieniona w pkt 3 pozarolnicza działalność gospodarcza. Przychodem z tego źródła jest m.in. przychód z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych w tej działalności. Odrębnym od pozarolniczej działalności gospodarczej źródłem przychodu jest wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT - odpłatne zbycie m.in. rzeczy ruchomych - jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.
Zdaniem organu w sytuacji, gdy wykupiony po zakończeniu umowy leasingu samochód osobowy nie był/nie jest wykorzystywany w działalności gospodarczej i nie został zaliczony do składników majątku tej działalności, to przychód uzyskany ze sprzedaży tego samochodu nie będzie stanowił przychodu z działalności gospodarczej. Skutki podatkowe sprzedaży takiego samochodu należy rozważyć pod kątem powstania przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ww. ustawy, czyli odpłatnego zbycia rzeczy. W konsekwencji obowiązek podatkowy nie powstanie, jeżeli zbycie samochodu będzie miało miejsce po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie tego samochodu.
Końcowo wspomnieć należy, że stanowisko przedmiotowe nie jest odosobnione bowiem Dyrektor KIS zajął analogiczne stanowiska m.in. w interpretacji z dnia 28 lutego 2020 r. sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.19.2020.1.AP, z dnia 11 lutego 2020 r., sygn. akt 0113-KDIPT2-1.4011.707.2019.1.ISL, z dnia 4 lutego 2020 r., sygn. akt 0114-KDIP3-2.4011.664.2019.4.MG, z dnia 30 stycznia 2020 r. sygn. akt 0113-KDIPT2-1.4011.681.2019.1.MM.