Schematy optymalizacji podatkowej, do których można zastosować klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania ? ostrzeżenie Ministra Finansów
Ministerstwo Finansów w dniu 8 maja 2017 roku opublikowało dokument, którego celem jest poinformowanie podatników o liście zagadnień mogących skutkować zastosowaniem wprowadzonej z dniem 15 lipca 2016 r. klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania (art. 119a Ordynacji podatkowej) w stosunku konkretnych schematów optymalizacyjnych.
Jedną ze wskazanych metod optymalizacyjnych, jest zdaniem Ministerstwa, optymalizacja podatkowa w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych z wykorzystaniem obligacji nabywanych w ramach grupy podmiotów powiązanych, w których uczestniczą fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ). Ministerstwo wskazuje, że w niektórych sytuacjach, w ramach grupy spółek nie będących podatnikami podatku dochodowego (tzw. spółki transparentne), dla których dominującym podmiotem jest FIZ, następowała zmiana struktury właścicielskiej finansowana przez emisję obligacji w taki sposób, by przychody z działalności gospodarczej zostały obniżone przez koszty odsetek od obligacji. Pojawienie się tego rodzaju optymalizacji podatkowej pozostaje w związku z objęciem opodatkowaniem – od 1 stycznia 2017 r. – przychodów FIZ z udziału w spółkach transparentnych (zniesienie zwolnienia podmiotowego).
Minister Finansów wskazał na dodatkowe okoliczności (niż te wymienione w art. 119c Ordynacji podatkowej), które wskazywałyby na sztuczność takich operacji i ich ewentualne podporządkowanie celowi, jakim jest osiągnięcie nienależnej korzyści podatkowej. Jednocześnie przypomniał m.in. o tym, że stwierdzenie uszczupleń podatkowych wskutek tego rodzaju transakcji może wiązać się z odpowiedzialnością przewidzianą w przypadku sprawstwa lub pomocnictwa w popełnieniu czynów zabronionych w Kodeksie Karnym Skarbowym. Istotnym w tym przypadku jest fakt, iż przedmiotowy dokument został przekazany pionom kontrolnym organów administracji skarbowych, co może skutkować jego szybkim wdrożeniem.
Ministerstwo wskazuje, iż aby uchronić się przed ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami opisanych rozwiązań, najlepszym rozwiązaniem byłoby skorygowanie rozliczeń podatkowych wraz z uiszczeniem zaległości podatkowej przed wszczęciem postępowania kontrolnego.
Pełna treść komunikatu dostępna pod adresem:
http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/wiadomosci/komunikaty